/  / Posłowie nie darują pijanym kierowcom

Posłowie nie darują pijanym kierowcom

null
null

Po burzliwej dyskusji poselski projekt przewidujący zaostrzenie kar dla pijanych sprawców wypadków śmiertelnych trafił do sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Zmian w Kodyfikacjach.

„To żerowanie na ludzkiej tragedii. Może jeszcze wprowadzimy palenie na stosie, wybijanie zębów czy stracenie na krześle elektrycznym”? Tak Maciej Banaszak, poseł Twojego Ruchu komentował poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, przewidujący zaostrzenie kar dla kierowców, którzy po pijanemu spowodowali wypadki z ofiarami śmiertelnymi. I apelował o odrzucenie go  w I czytaniu.

Tak się jednak nie stało, a projekt autorstwa PiS został skierowany do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Zmian w kodyfikacjach.  I to mimo licznych głosów krytyki, zarówno ze strony partii koalicyjnych jak i innych ugrupowań opozycyjnych. Zgodnie z oczekiwaniami przedmiotem największych ataków stał się pomysł konfiskaty samochodów należących do pijanych sprawców wypadków śmiertelnych. Posłowie zwracali także uwagę, że nie wysokość kary, ale jej nieuchronność jest ważna. Podkreślano, że ważniejsze od ostrych kar, jest edukowanie społeczeństwa by nie pobłażało siadaniu po pijanemu za kierownicą.  Padały głosy, że raczej należałoby wprowadzić nawiązkę dla rodzin ofiar wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców, itd. Generalnie jednak większość rozmówców zgodziła się, że problem jest poważny i należy wspólnie wypracować kompromisowe zmiany w kodeksie karnym. Tym bardziej, że równolegle trwają prace nad projektami dotyczącymi pijanych kierowców autorstwa PSL oraz niezależnie - rządowych legislatorów

Przypomnijmy. W związku z licznymi wypadkami ze skutkiem śmiertelnym (w tym tragedią w Kamieniu Pomorskim, gdy pijany kierowca zabił 6 osób), grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła do laski marszałkowskiej projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny. Przewiduje on m.in. podwyższenie kar za nieumyślne spowodowania „wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu” oraz zniesienie możliwości zawieszania kary pozbawienia wolności dla sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym, spowodowanych w stanie nietrzeźwości lub odurzenia. Posłowie PIS lansują także kontrowersyjny zapis o konfiskowania pojazdów sprawców wypadków i katastrof skutkujących ofiarami śmiertelnymi – takich, które zostały spowodowane przez pijanych kierowców.

Paweł Janas

comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane