/  / Porady dla kierowców pojazdów SUV/4x4 wybierających się w trudny teren

Porady dla kierowców pojazdów SUV/4x4 wybierających się w trudny teren

Goodyear|
null
© Goodyear
nullnullnullnull

W sytuacji, w której doświadczenie niektórych użytkowników aut SUV/4x4 nie wykracza poza okazjonalną jazdę drogą gruntową, ryzyko uszkodzenia pojazdu, a nawet utknięcia w terenie jest duże.

Według prognoz, w roku przyszłym europejski rynek pojazdów SUV/4x4 będzie liczył kilka milionów egzemplarzy. Większa niż kiedykolwiek grupa kierowców będzie korzystać z możliwości samochodów z napędem na cztery koła. W sytuacji, w której doświadczenie niektórych użytkowników tych aut nie wykracza poza okazjonalną jazdę drogą gruntową, ryzyko uszkodzenia pojazdu, a nawet utknięcia w terenie jest duże.
 
Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo problemów, eksperci Goodyeara przygotowali listę porad dla kierowców pojazdów SUV/4x4 wybierających się w trudny teren:
1. Dobrze poznaj możliwości i ograniczenia Twojego pojazdu. Przeczytaj instrukcję i zasięgnij informacji o jego faktycznych możliwościach off-road.
2. Nie wszystkie samochody SUV/4x4 są właściwie wyposażone do ciężkiej jazdy terenowej. Mogą nie mieć na przykład odpowiednich opon.
3. Jazda off-road jest często wolna. Nie ulegaj pokusie mocnego wciskania gazu w terenie. Przyśpieszaj łagodnie aż do uzyskania trakcji, w ten sposób nigdzie nie utkniesz.
4. Podobnie jak w przypadku każdego innego pojazdu poruszającego się po błotnistym terenie, zmiana na niższy bieg może poprawić kontrolę nad autem, ponieważ moc będzie przenoszona na opony w sposób bardziej łagodny i równomierny.
5. O ile to możliwe, unikaj hamowania na bardzo luźnym, błotnistym terenie. Nagłe zablokowanie kół może spowodować utknięcie albo też poślizg.
6. Licz się z przeszkodami: nawet pozornie niewielkie z nich mogą zatrzymać najlepszy samochód terenowy. Pamiętaj, że terenówki różnią się prześwitem. Wysiądź i zbadaj przeszkodę, zanim po niej przejedziesz. Jeżeli utkniesz na kamieniu czy pniu, najpierw spokojnie oceń sytuację. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia pojazdu.
7. Przez niewielkie żleby, rowy czy pnie przejeżdżaj pod kątem, aby trzy koła pomagały przejechać czwartemu.
8. Regularnie sprawdzaj bieżnik: jeżeli jest zabłocony, tracisz przyczepność.
9. Wjeżdżając na strome zbocze, atakuj je prostopadle. Utrzymanie wszystkich czterech kół w kierunku nachylenia zapewnia maksymalizację mocy i przyczepności.
10. Przed powrotem na drogę asfaltową oczyść opony z ziemi i innych zanieczyszczeń, a potem sprawdź ciśnienie powietrza w ogumieniu. Przed dalszą jazdą sprawdź również, czy opony nie uległy uszkodzeniu.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane