/  / Poradnik: Jak ograniczyć koszty paliwa

Poradnik: Jak ograniczyć koszty paliwa

YanosikAutoStop.pl|
null
null

Samochód to wydatek, który może mocno odbić się na kondycji domowego budżetu. Obowiązkowe ubezpieczenia, przeglądy, niespodziewane usterki oraz przede wszystkim paliwo kosztują przecież niemało.

Samochód to wydatek, który może mocno odbić się na kondycji domowego budżetu. Obowiązkowe ubezpieczenia, przeglądy, niespodziewane usterki oraz przede wszystkim paliwo kosztują przecież niemało. Są jednak sposoby, aby skutecznie ograniczyć przynajmniej część moto-wydatków. Zapraszamy do krótkiego poradnika "Jak ograniczyć koszty paliwa".

Ekojazda
Sposobem na tańszą eksploatację auta, który wkrótce ma stać się obowiązkiem na kursach prawa jazdy, jest zastosowanie się na co dzień do zasad eco-drivingu. Zakładają one przede wszystkim bardziej rozsądne używanie pedału gazu i hamulca oraz biegów. Nie wciskajmy gazu do oporu, a podczas dłuższych postojów wyłączajmy zupełnie silnik. Eksperci podkreślają, że nawet używanie samochodowej klimatyzacji "na full" może okazać się dotkliwe z punktu widzenia zasobności naszego portfela.

Oprócz tego zawsze warto na bieżąco sprawdzać stan części samochodowych – zużyte świece czy filtr powietrza też mogą przyczynić się do większego zużycia benzyny.

Wspólne przejazdy
Jeśli naprawdę chcemy zaoszczędzić, to warto zastanowić się nad pomysłem, który funkcjonuje pod zaczerpniętą z języka angielskiego nazwą carpooling. To nic innego jak wspólne przejazdy i dzielenie się kosztami podróży.

Do carpoolingu przydają się specjalne portale internetowe oraz aplikacje na smartfony. "Zakładając, że kierowca jedzie sam, a w aucie ma trzy wolne miejsca, jego podróż po rozłożeniu kosztów będzie o 75% tańsza - mówi Adam Tychmanowicz, twórca aplikacji do wspólnych przejazdów Yanosik AutoStop.

A co z bezpieczeństwem? Jaką mamy pewność, że podczas podróży nie spotkają nas nieprzyjemne niespodzianki? "W tym celu powstają aplikacje takie jak Yanosik AutoStop. Rejestrujemy się, podajemy numer telefonu i umawiamy się na przejazd z innym zalogowanym użytkownikiem. Ślad po takiej „umowie” pozostaje w aplikacji - podkreśla Tychmanowicz.

Gaz w aucie
Innym sposobem na oszczędność jest zmiana rodzaju paliwa, jakim zasilamy nasz samochód. Od benzyny znacznie tańszy jest autogaz. Specjalizujące się w tym serwisy z łatwością założą butlę gazową w większości aut. Jednak jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla osób, które często jeżdżą w długie trasy.

Koszt założenia butli może wahać się od około 2,5 tys. do nawet 5 000 złotych w zależności od samochodu. Zwrot kosztu takiej inwestycji następuje zazwyczaj po przejechaniu od 8-12 tys. kilometrów.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane