/  / Polscy studenci zwycięzcami Shell Eco-Marathon

Polscy studenci zwycięzcami Shell Eco-Marathon

Shell|
null
© Shell Eco-Marathon 2013
null

Zespół Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów SKAP Politechniki Warszawskiej został zwycięzcą w kategorii Urban Concept zawodów Shell Eco-Marathon 2013, rozgrywanych na ulicznym torze w Rotterdamie.

SKAP swoim pojazdem o nazwie PAKS, uzyskując doskonały wynik przejazdu 334,2 kilometrów na jednym litrze benzyny, o włos pokonał francuskich rywali (Lycee Louis Delage). Walka o zwycięstwo toczyła się między dwoma zespołami do ostatniej chwili.

Trzeci w klasyfikacji pojazd Uniwersytetu Mons przejechał o ponad 150 kilometrów krótszy dystans niż Polacy.

Tegoroczna, XXIX edycja konkursu ponownie odbyła się w Rotterdamie w dniach 15-19 maja, kiedy to ponad 3 000 studentów z 24 krajów podzielonych na 224 zespoły rywalizowało w dwóch kategoriach: futurystycznej Prototype oraz konwencjonalnej UrbanConcept.

Zgodnie z złożeniami konkursu przez kilka dni zespoły podejmowały próby przebycia jak najdłuższej trasy na równowartości jednego litra paliwa. Samochody wykonały stałą liczbę okrążeń wokół toru przy zadanej prędkości, a organizatorzy obliczyli efektywność energetyczną każdego z pojazdów, przyznając zwycięstwo w każdej z kategorii i dla każdego źródła energii.

Tegoroczny zwycięzca kategorii Urban Concept, czyli pojazdów, które swoimi gabarytami oraz funkcjonalnością mają przypominać auta poruszające się po miejskich drogach, powstał w 2009 r. z myślą o starcie w zawodach Shell Eco Marathon. PAKS został zaprojektowany jako samochód, który może być zastosowany w indywidualnych środkach transportu przyszłości. Projekt został zrealizowany od zera, jednakże podczas prac nad nim brano pod uwagę doświadczenia zdobyte przy projektowaniu i wykonywaniu jego poprzednika, pojazdu Mikrus.

W pracach nad PAKS-em dążono do ergonomicznych rozwiązań przyjaznych środowisku. Pojazd debiutował w zawodach Shell Eco-Marathon w 2012 zdobywając drugie miejsce w kategorii Safety oraz trzecie miejsce w klasie pojazdów napędzanych benzyną E95, uzyskując wynik 300 km przejechanych na jednym litrze paliwa (0,33 l/100 km - dotychczasowy rekord Polski w kategorii pojazdów miejskich).

"To niezwykłe inspirujące móc zobaczyć liderów i inżynierów przyszłości, wdrażających swoje kreatywne pomysły i wiedzę w życie. Od dawna obserwujemy zmagania polskich drużyn i rozpiera nas duma, kiedy zdobywają najwyższe odznaczenie, na które pracowali latami. Wierzymy, że Shell Eco-Marathon będzie dla nich przepustką do rozwoju i międzynarodowej kariery naukowej - podkreśla Piotr Dziwok, prezes zarządu Shell Polska.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane