/  / Polscy kierowcy nadal boją się LPG

Polscy kierowcy nadal boją się LPG

e-petrol.pl|
null
© Opel
null

W ostatnich latach różnica między ceną autogazu a benzyny "95" nadal jest na korzyść tego pierwszego paliwa. Co jednak powstrzymuje zmotoryzowanych przed zamontowaniem w ich aucie instalacji na LPG?

Choć autogaz nie ma na razie konkurentów pod względem ceny za litr, nadal udział samochodów z instalacjami LPG na polskim rynku motoryzacyjnym nie stanowi pokaźnej części. Okazuje się, że takie przeszkody jak np. brak dynamicznie rozwijającej się infrastruktury tankującej czy obawa przed wzrostem akcyzy nie są wcale kluczowe podczas podejmowania decyzji o instalacji autogazu. Dużo większe znaczenie mają dla zmotoryzowanych inne powody.

Jak wynika z opracowania Mands Badania Rynku i Opinii na zlecenie firmy doradczo-analitycznej Information Market SA, najwięcej sceptyków wśród ankietowanych (12,4%), których odstrasza instalacja LPG, obawia się o bezpieczeństwo samochodów na autogaz. W tej grupie obawy rozkładają się prawie po równo na płeć męską i żeńską.

Biorąc pod uwagę lata respondentów okazuje się, że najmniej oporu przed autogazem w samochodzie mają młodzi ludzie (pomiędzy 18 a 29 rokiem życia). Najbardziej ostrożną grupę stanowią natomiast osoby w przedziale wiekowym 40-49 lat.

W dalszej kolejności wymienianych powodów przeciwko LPG znalazły się kolejno aspekty ekonomiczne (9,8%), niedogodności wynikające z zamontowania instalacji (6,8%) oraz posiadanie silnika typu diesel (6,1%).

"Kierowcy w Polsce mają często nieuzasadnione obawy o korzystanie z autogazu, tymczasem paliwo to nie stanowi zagrożenia bezpieczeństwa w warunkach poprawnej eksploatacji. Jakość gazu płynnego na polskich stacjach także nie odbiega od standardów pozostałych paliw - komentuje Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z portalu e-petrol.pl.

"Widać więc, że wiele obaw ma podłoże nie do końca racjonalne (często opierane na przykład na sugestiach, że „skoro tańsze, to może i gorsze od benzyny”). Tymczasem dla eksploatacji samochodów problemu tego rodzaju nie widać. Instalacje spełniające kryteria bezpieczeństwa stanowią bowiem dobrą konkurencję dla aut zasilanych tradycyjnie".

30-latkowie dbają o finanse
Badanie pokazało również, że osoby do 39 roku życia w większym stopniu niż pozostałe grupy wiekowe zwracają uwagę na finansowe bariery związane z kosztami instalacji tego typu rozwiązań. To jednak nie powinno specjalnie dziwić z uwagi na zobowiązania materialne osób w tej kategorii wiekowej. Ankietowani, którzy obawiają się o koszty instalacji i zwrot inwestycji, stanowią 9,8% wszystkich zapytanych osób.

Z cytowanego badania wynika również, że kobiety częściej niż mężczyźni zwracały uwagę na koszty – aspekty ekonomiczne samochodów na LPG jako problem wskazywało 10,2% przedstawicielek płci pięknej. Zaniepokojonych ewentualnymi kosztami mężczyzn było około 8,9%.

Mniejszy bagażnik to problem
Na niedogodności związane z instalacją LPG największą uwagę w porównaniu z pozostałymi grupami zwrócili starsi respondenci w wieku od 40 do 49 lat. Jako problem wskazywali utratę mocy czy zmniejszenie przestrzeni bagażnika. Ponadto dużo częściej mężczyźni niż kobiety uznali ten powód za przeszkodę w zamontowaniu instalacji LPG (10,3 % vs. 4,8 %).

Także badani mężczyźni z powodu posiadania silnika Diesla dużo częściej wzbraniali się przed autogazem (13,1% vs. 2,2%).

W najstarszej badanej grupie wiekowej (50-59 lat) jako główną obawę odpowiadający wskazywali problem bezpieczeństwa. Jednocześnie najstarsi uczestnicy badania deklarowali, że nie prowadzą lub nie posiadają samochodu lub też nie mają okazji do podjęcia decyzji o instalacji LPG.

Wśród dalszych przeszkód w opinii badanych znalazły się niedogodności, które wynikają z zamontowania instalacji, posiadany już silnik typu diesel oraz brak potrzeby zmiany paliwa.

Okazało się również, że kierowcy nie są przesadnie czuli na punkcie prestiżu, jeśli chodzi o kwestie wyboru paliwa, o czym często mówi się w kontekście braku popularności LPG. Co ciekawe, jedynie 1,5% badanych wskazało ten powód jako przeszkodę w instalacji autogazu.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane