/  / Polacy za odholowywaniem aut za brak OC

Polacy za odholowywaniem aut za brak OC

UFG|

Ponad połowa Polaków jest za ponownym wprowadzeniem przepisu zobowiązującego policję do odholowania auta, gdy osoba prowadząca pojazd nie posiada aktualnej polisy OC – wynika z najnowszych badań UFG.

Kierowca mógłby odzyskać samochód i kontynuować podróż dopiero po okazaniu ważnego ubezpieczenia. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje, że po polskich drogach może poruszać się około 250 000 pojazdów bez OC, czyli około 1% pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju.

Za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych płacą m.in. inni kierowcy, którzy sumiennie wykupują to ubezpieczenie. Fundusz zapytał więc Polaków o sposoby na ograniczenie liczby nieubezpieczonych.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie UFG wynika, że ponad połowa Polaków (53%) jest za odholowywaniem pojazdu, którego kierowca nie potrafi okazać aktualnej polisy OC. Podróż takim samochodem, motocyklem, ciągnikiem itp. mogłaby być kontynuowana dopiero po okazaniu ważnego ubezpieczenia. Przepis taki obowiązywał w Polsce jeszcze przed czterema laty, ale parlament wykreślił go na wniosek sejmowej komisji Przyjazne Państwo.

Również ponad połowa osób (56%) jest za tym, żeby kara za brak OC była naliczana za każdy dzień bez tej ochrony ubezpieczeniowej. Co ciekawe, osoby które na co dzień jeżdżą samochodem są tu bardziej restrykcyjne: aż 63% jest za naliczaniem sankcji za każdy dzień luki w ubezpieczeniu.

Takie rozwiązanie zdaniem badanych lepiej dyscyplinowałoby kierowców do kupowania aktualnej polisy i przyczyniłoby się do bardziej skutecznego egzekwowania obowiązku zakupu tego ubezpieczenia.

Zakładając hipotetycznie, że za dzień przerwy w OC groziłaby kara w wysokości np. 70 złotych, właściciel pojazdu któremu przytrafi się 14-dniowa przerwa w ubezpieczeniu, płaciłby 980 złotych kary, ale już osoba która spóźniła się o 6 miesięcy musiałaby zapłacić ponad 12 000 złotych.

Mniej restrykcyjnie badani podchodzą natomiast do recydywistów, czyli osób po raz kolejny złapanych na prowadzeniu pojazdu bez ważnej polisy OC. Za wprowadzeniem dla nich zakazu prowadzenia pojazdów jest 39% badanych, 54% jest temu przeciwna, a 7% nie ma zdania.

Od 1 stycznia obowiązują nowe stawki opłat karnych za brak komunikacyjnego OC. Szczegóły można znaleźć TUTAJ.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane