/  / Polacy w europejskiej czołówce produkcji felg

Polacy w europejskiej czołówce produkcji felg

Oponeo|
null
© Oponeo
null

Zlokalizowane w Polsce fabryki produkują rocznie miliony felg aluminiowych z logo ATT, Ronal, Rial, Alutec i Anzio. Cieszą się one powodzeniem na rynku wtórnym oraz stanowią oryginalne wyposażenie samochodów takich marek jak BMW, Mercedes, Ford oraz Volkswagen.

Na inwestycję w naszym kraju zdecydowały się firmy Ronal oraz Uniwheels. Pierwszy koncern to największy producent obręczy na pierwszy montaż. Ma dwie fabryki w Wałbrzychu i jedną w Jelczu. W Stalowej Woli powstają z kolei felgi firmy Uniwheels, drugiego po Grupie Alcar wytwórcy obręczy na rynek wtórny i jednocześnie lidera w obręczach na pierwszy montaż. W Częstochowie już od 1983 roku działa Auto Tip Top, jedyna rodzima firma produkująca felgi aluminiowe.

"Kierowcy często nie są świadomi tego, że marki ATT, Ronal, Rial, Alutec i Anzio tworzą Polacy - mówi Filip Biesek, koordynator działu felg w Oponeo.pl. "Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i doświadczeniu specjalistów w zlokalizowanych w naszym kraju fabrykach powstają felgi o ciekawym wzornictwie oraz najwyższej jakości".

Koszty niskie, a jakość wysoka
O tym, że zagraniczne firmy otworzyły w naszym kraju fabryki, zadecydowały m.in. finanse. W obniżeniu kosztów pomógł dostęp do specjalnych stref ekonomicznych, gdzie zarówno Uniwheels, jak i Ronal zlokalizowały swoje oddziały.

Praca polskich filii planowana jest w zagranicznych centrach technologicznych i biurach konstrukcyjnych, ale są one całkowicie samowystarczalne, jeśli chodzi o technologię. Obręcze są w nich wyrabiane od chwili roztopienia stopu aluminium do wypuszczenia gotowego produktu.

Polska firma Auto Tip Top samodzielnie projektuje modele felg od strony technologicznej oraz wzornictwa. "Dużą część zespołu stanowią pracownicy od lat związani z naszą firmą - mówi Oskar Gorzeński, kierownik sprzedaży w spółce. "To specjaliści, których doświadczenie procentuje na każdym etapie produkcji".

To właśnie doskonale wyszkolona kadra była kolejnym argumentem przemawiającym za otwarciem nad Wisłą fabryk zagranicznych koncernów. Fachowcy dbają o obręcze, przeprowadzając na każdym etapie produkcji drobiazgowe kontrole. Takie testy pozwalają wykluczyć ze sprzedaży felgi z najmniejszymi nawet wadami.

"Prawie 99% naszej produkcji trafia na pierwszy montaż do takich marek aut jak Volkswagen, Audi, Skoda, Mercedes, BMW, Ford, Toyota - wylicza Maciej Dejewski, kierownik działu sprzedaży Ronal Polska. "Producenci samochodów wymagają obręczy zachowujących najwyższe standardy".   

Polska potentatem
Felgi ATT kupują głównie rodzimi kierowcy. Te tworzone w fabrykach niemieckiego i szwajcarskiego koncernu trafiają jako oryginalne wyposażenie samochodów następujących marek: Mercedes, Audi, Ford, Volkswagen, Fiat, Skoda, Seat i Toyota.
 
"Nasza produkcja w samej Stalowej Woli osiąga miliony obręczy rocznie - zaznacza Ireneusz Piątek z działu sprzedaży Uniwheels. "Spokojnie można stwierdzić, że Polska jest potentatem w produkcji felg".

Powstające w naszym kraju obręcze firmy Ronal stanowią ponad 30% wyrobów całego koncernu. "Gdy rozpoczynaliśmy działalność, felgi aluminiowe nie były tak popularne, jak obecnie. Powoli rynek nasyca się - mówi Krzysztof Brosig, prezes firmy Ronal Polska. "Powodem tego jest nie tylko coraz większe zainteresowanie obręczami na rynku wtórnym, ale również fakt, że w wielu samochodach alufelgi są częścią fabrycznego wyposażenia".
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane