/  / Początek października bez zmian

CENY PALIW | Początek października bez zmian

E-petrol|
null
null

Niestety – kierowcy nie zobaczyli w tym tygodniu spadków cen detalicznych, które lokują się obecnie na następujących poziomach: bezołowiowa benzyna 95 kosztuje 5,29 zł/l, a olej napędowy – 5,18 zł/l.

Ropa cały czas tanieje
Notowania surowca na giełdzie w Londynie w mijającym tygodniu spadły do poziomu nienotowanego od ponad dwóch lat, pogłębiając w czwartek tegoroczne minimum do 91,55 USD. Końcówka tygodnia przynosi jednak umiarkowane odreagowanie i w piątek przed południem baryłka ropy Brent w Londynie była wyceniana na niecałe 94 dolary.

Inwestorzy na rynku naftowym cały czas znajdują się pod wpływem nie najlepszych perspektyw popytu na ropę. Rosnąca produkcja w USA i odbudowujące się wydobycie w Libii, w zestawieniu z brakiem ożywienia w globalnej gospodarce, dają jednoznaczny obraz rynkowych fundamentów. Do tego organicznie dostępu do taniego dolara, związane z systematycznym wygaszaniem przez amerykańską Rezerwę Federalną programu skupu obligacji, powoduje, że strumień kapitału płynącego na giełdy naftowe wysycha.

Wygląda na to, że jednym z niewielu czynników, który mógłby odwrócić sytuację na rynku naftowym  byłaby decyzja OPEC o zmniejszeniu limitu wydobycia, ale po pierwsze trzeba na nią poczekać prawie do końca listopada, a po drugie sygnały napływające ze strony przedstawicieli kartelu nie są jednoznaczne i cięcie produkcji wcale nie jest przesądzone. Możliwa reakcja ze strony OPEC powinna jednak hamować próby dalszego wyraźnego pogłębienia przeceny na rynku naftowym.  
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane