/  / Po ile będziemy tankować w wakacje?

PALIWA | Po ile będziemy tankować w wakacje?

null
nullnull

„Nic nie wskazuje na to, by cena ropy w najbliższych miesiącach gwałtownie wzrosła”, prognozuje Halina Pupacz, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Do początku wakacji zostało niewiele ponad miesiąc, więc pytanie o ceny paliw, jakie będą obowiązywać w najbliższym czasie, narzucało się samo podczas ubiegłotygodniowych XXII Międzynarodowych Targów „Stacja Paliw” w Warszawie.  Halina Pupacz, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych, organizatora targów, jest dobrej myśli.

„ Nic nie wskazuje na to, by cena ropy w najbliższych miesiącach gwałtownie wzrosła. Obecnie nie ma żadnych przesłanek ku temu, ale oczywiście sytuacja geopolityczna nie jest stabilna i mogą pojawić się różne uwarunkowania, które doprowadzą do gwałtownego wzrostu cen. W dłuższej perspektywie cena ropy zapewne powróci do rynkowego poziomu 70-80 dolarów za baryłkę” – ocenia H. Pupacz. – „Oczywiście poziom ceny zmienia się, ale w średnim zakresie pomiędzy 5 a 10 dolarów za baryłkę. Te wahania nie generują jednak gwałtownego wzrostu cen paliw na stacjach. Jednocześnie, jeśli z poziomu niecałych 50 dolarów cena ropy podniosła się do ponad 60 dolarów, to tym samym na stacjach ceny wzrosły o ponad 20 groszy. Nie podejrzewamy jednak, aby w te wakacje konsumenci płacili więcej niż około 4,70-80 zł za litr paliwa. Oczywiście mam na myśli paliwa standardowe, nie premium”.

Pani prezes PIPP zwraca również uwagę na fakt, że na końcową cenę paliwa, które kupujemy na stacji ma wpływ nie tylko cena ropy. „Stałą wartością są podatki, przede wszystkim podatek akcyzowy, który średnio wynosi 1,50 zł w każdym litrze paliwa. Opłata paliwowa to dwadzieścia kilka groszy, a VAT, który jest wartością zmienną (im niższa cena paliwa netto, tym mniejszy VAT i odwrotnie im paliwo netto droższe, tym większy VAT) wynosi średnio około 1 zł. Tak więc, 2,50 zł to stała wartość, która pojawia się w cenie jednego litra paliwa oferowanego na stacji”.
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane