/  / Pieszy bez pierwszeństwa przed przejściem

Pieszy bez pierwszeństwa przed przejściem

null
© Krzysztof Białoskórski
null

Sejm podtrzymał decyzję Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym, przyznającej pieszym pierwszeństwo przed przejściem bez sygnalizacji świetlnej. Oznacza to, że ustawa nie wejdzie w życie.

Uchwalona przez Sejm 25 września nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na przejściu bez sygnalizacji świetlnej. Obecnie osoba na takim przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem, a z drugiej strony ma zakaz wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na pasy. Zgodnie z odrzuconą ostatecznie nowelizacją, pieszy oczekujący na możliwość wejścia na przejście miał mieć pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju. Przed wejściem na pasy pieszy miałby obowiązkowo zatrzymać się i upewnić, czy kierujący pojazdem ustępuje mu pierwszeństwa. Analogicznie nowelizacja nakładała na kierowców obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nie tylko pieszemu na przejściu, ale i czekającemu przed nim. Przy czym w drugim przypadku nie dotyczyło to motorniczych tramwaju.

Nowe rozwiązania, zdaniem ich zwolenników, byłyby szczególnie istotne dla pieszych o ograniczonej sprawności ruchowej, głównie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Przeciwnicy zmian w prawie podkreślali, że nowelizacja ustawy zwiększy liczbę wypadków na ulicach, ponieważ „zdejmuje z pieszych współodpowiedzialność w zakresie tego, co dzieje się na drodze”.

PJ
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane