/  / Peugeot szczerze o spalaniu

Peugeot szczerze o spalaniu

null
© Peugeot
null

Spalanie fabryczne to jedno, a zużycie paliwa w rzeczywistych warunkach drogowych to zupełnie co innego. Jak wypada pod tym względem np. Peugeot 308?

Koncern PSA Peugeot Citroen postanowił grać w otwarte karty i jako pierwszy publikować wyniki pomiarów zużycia paliwa uzyskane w warunkach rzeczywistej eksploatacji na drodze. Aby testy były jak najbardziej wiarygodne, pomiarów dokonano zgodnie z protokołem określonym wspólnie z niezależnymi organizacjami Transport & Environment oraz France Nature Environnement. Audytu podjęło się natomiast Bureau Veritas.

Na pierwszy ogień poszły modele Peugeot 308, Citroen C4 Grand Picasso oraz DS 3 – w wersji z silnikiem wysokoprężnym 1.6 BlueHDi 120. Uzyskane wyniki przedstawiają się następująco (w nawiasie podano wartość pochodzącą z ankiety konsumenckiej):

- Peugeot 308 1.6 BlueHDi 120 S&S BVM6 Allure    
5,0 l/100 km (5,0-5,1 l/100 km)
- Citroen C4 Grand Picasso 1.6 BlueHDi 120 S&S BVM6 Exclusive
5,6 l/100 km (5,5-5,7 l/100 km)
- DS 3 1.6 BlueHDi 120 S&S BVM6 So Chic
4,9 l/100 km (5,1-5,3 l/100 km)

Jasno i przejrzyście
Pomiarów dokonano na drogach publicznych w pobliżu Paryża (25,5 km w warunkach miejskich; 39,7 km w warunkach pozamiejskich; 31,1 km na autostradzie), przy normalnym korzystaniu z wyposażenia samochodu (włączona klimatyzacja, uwzględniony ciężar pasażerów i bagażu, nachylenia terenu itd.)

Protokół opracowany według europejskiego projektu Real Driving Emissions mierzy zużycie paliwa przy użyciu przenośnych urządzeń podłączanych do samochodów (PEMS).

Mówi Gilles Le Borgne, dyrektor działu badawczo-rozwojowego Grupy PSA Peugeot Citroen: "Zależy nam na utrzymaniu zaufania, jakie mają do nas nasi klienci. I właśnie w tym celu wprowadzamy działania, które zapowiedzieliśmy w roku 2015. W wyniku prac, jakie wykonaliśmy wspólnie z T&E, FNE i Bureau Veritas, protokół pomiarowy jest już zatwierdzony, a pierwsze wyniki uzyskane przy jego użyciu zgodne są z wynikami zmierzonymi przez naszych klientów".
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane