/  / Patent na łowców zdjęć szpiegowskich

Patent na łowców zdjęć szpiegowskich

null
© Ford
null

Jak iluzja optyczna nie pozwala "szpiegom motoryzacyjnym" na wykradanie tajnych projektów samochodowych Forda

Jeśli kiedykolwiek widziałeś samochód pokryty dziwnymi zawijasami, halucynogennymi wzorami czy nieregularnymi kształtami – to prawdopodobnie był to ściśle tajny prototyp pokryty dla niepoznaki pod specjalną warstwą kamuflażu. Owe wymyślne układanki, zaprojektowane w celu zmylenia "szpiegów motoryzacyjnych" chcących sfotografować nowe modele samochodów testowane na drogach, tworzą optycznie taki efekt, że ludzkie oko nie jest w stanie skupić się na krawędziach nadwozia.

Najnowszy trójwymiarowy kamuflaż Forda o nazwie Brick – inspirowany po części internetowymi iluzjami optycznymi – wykorzystuje tysiące na pozór losowo ułożonych cylindrów w czarnym, szarym i białym kolorze, które tworzą chaotyczny, krzyżowy wzór. Sprawia to, że kształty nadwozia są bardzo trudno widoczne w świetle słonecznym. Niezależnie od tego, czy oglądamy samochód na żywo czy na milionach zdjęć, jakie pojawiają się w sieci.Nowe samochody są testowane na publicznych drogach w ramach rygorystycznego programu badawczo-rozwojowego. Opracowanie nowego kamuflażu zajmuje około dwóch miesięcy. Następnie jest on nanoszony na bardzo lekkie naklejki winylowe (cieńsze od ludzkiego włosa), które aplikuje się na samochód. Projekty są początkowo testowane na zamkniętym torze Forda, aby mieć pewność, że kamuflaż spełnia swoje zadanie.

"Staram się tworzyć projekty, które są chaotyczne i złudne dla ludzkiego oka - tłumaczy Marco Porceddu, inżynier Ford of Europe, który stworzył nowy kamuflaż. "Badałem iluzje optyczne w internecie i opracowałem kształt, który może być kopiowany i nakładany na siebie tysiące razy. Tworzy to zarówno iluzję optyczną, jak i efekt trójwymiarowy".

Fordowski kamuflaż jest odporny na ekstremalne temperatury. Doskonale wpisuje się w zimowy krajobraz w Europie, natomiast w Australii czy Ameryce Południowej przybiera kolory piaskowe.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane