/  / Patent Jaguara

Patent Jaguara

null
© Jaguar Land Rover
null

Koncern Jaguar Land Rover szykuje rozwiązanie, które pomoże kierowcy widzieć więcej dzięki temu, że jego pole widzenia nie jest ograniczone w wyniku zjawiska tzw. martwego pola.

Koncern Jaguar Land Rover testuje obecnie rozwiązanie, które nazwano "wirtualną przednią szybą samochodu 360°". Dzięki kamerom umieszczonym na zewnątrz kierowca ma dużo lepszy obraz tego, co podczas jazdy miejskiej dzieje się w najbliższym otoczeniu samochodu. Małe ekrany zlokalizowane wewnątrz słupków A sprawiają, że ten element konstrukcji pojazdu przestaje praktycznie ograniczać pole widzenia u prowadzącego (jak to ma miejsce w przypadku "zwykłych" samochodów). Na przedniej szybie wyświetlane są także komunikaty graficzne ostrzegające kierowcę, jeśli bezpośrednio przed pojazdem pojawi się pieszy lub rowerzysta.

W ramach opracowywanej przez brytyjską firmę technologii przewidziano możliwość "prowadzenia" kierowcy, który porusza się w ruchu miejskim jadąc za wygenerowanym komputerowo obrazem samochodu, widzianym przez prowadzącego na przedniej szybie. Takie rozwiązanie nawigacyjne ułatwia poruszanie się w nieznanym miejscu, a dodatkowo nie zmusza człowieka do odrywania oczu od drogi.


Rozwiązanie proponowane przez firmę Jaguar Land Rover uznać można za rozwinięcie koncepcji wyświetlacza przyziernego typu head-up, który staje się coraz popularniejszy w poszczególnych segmentach rynku. Twórcy systemu idą jeszcze dalej. Za pomocą internetowego połączenia z chmurą przewiduje się nawet możliwość przekazywania kierowcy przydatnych dla niego informacji na temat cen paliw, spodziewanych warunków drogowych i pogodowych, a nawet liczby wolnych miejsc czekających na mijanym właśnie parkingu.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane