/  / Paliwa wyraźnie droższe

Paliwa wyraźnie droższe

E-petrol|

Na kierowców, którzy w ostatnich dniach zawitali na stacje, czekała niemiła niespodzianka. Ceny paliw wyraźnie ruszyły w górę.

Na hurtowym rynku paliw zanotowaliśmy kolejny tydzień podwyżek. Benzyna bezołowiowa 95 podrożała o 63,20 PLN i średnio w rafineriach kosztuje 3532,60 PLN/ metr sześc. Podobna była skala wzrostu w przypadku oleju napędowego, który jest dzisiaj o 69,40 PLN droższy w porównaniu z ubiegłym piątkiem. Metr sześcienny diesla kosztuje średnio na rynku hurtowym 3618,00 PLN.

Sytuacja na giełdach naftowych, gdzie notowania ropy znajdują się w okolicach tegorocznych cenowych maksimów, nie pozostaje wpływu na ceny paliw oferowanych przez krajowych producentów. Na przestrzeni miesiąca olej napędowy i benzyna  podrożały o około 300 złotych na metrze sześciennym.

Na stacjach będzie jeszcze drożej
W mijającym tygodniu ceny paliw na rynku detalicznym wyraźnie wzrosły. Benzyna bezołowiowa 95 podrożała o 6 groszy i średnio w Polsce kosztuje obecnie 4,35 PLN/l. Jeszcze mocniej – aż o 8 groszy - poszła w górę średnia ogólnopolska dla oleju napędowego. Litr diesla to wydatek rzędu 4,37 PLN. Dynamika i kierunek zmian w nadchodzących dniach powinny zostać utrzymane. To może oznaczać sporą rozpiętość cenową pomiędzy poszczególnymi stacjami, które będą uzależniać swoją bieżącą ofertę od zmieniających się kosztów zakupu paliwa.


 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane