/  / Oto pierwsze zdjęcia Peugeot 208. Debiut wiosną przyszłego roku

Oto pierwsze zdjęcia Peugeot 208. Debiut wiosną przyszłego roku

Peugeot|
null
© Peugeot
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull

Po miesiącach oczekiwań Peugeot prezentuje wreszcie pierwsze oficjalne zdjęcia będące zapowiedzią pojawienia się modelu 208. Samochód francuskiej marki będzie dostępny w dwóch wersjach nadwozia: 5-drzwiowej oraz 3-drzwiowej.

Wiosną przyszłego roku Peugeot zaprezentuje nowy model segmentu B. Samochód będzie dostępny w dwóch wersjach nadwozia: 5-drzwiowej oraz 3-drzwiowej.

Stworzenie pojazdu, który byłby atrakcyjny dla szerokiej rzeszy klientów o różnych oczekiwaniach wymaga dziś czegoś więcej niż jedynie odświeżenia koncepcji. Z tego powodu projekt A9 od samego początku zakładał najbardziej gruntowne zrewidowanie oczekiwań dotyczących produkowanych pojazdów, na jakie kiedykolwiek zdecydowała się marka Peugeot.

W ten sposób miał powstać samochód, który symbolizowałby początek nowej generacji.

Konstrukcja
Model 208 stanowi ucieleśnienie zwrotności oraz efektywności. Odpowiednie rozwiązania techniczne czynią go lekkim (w najlżejszej wersji waży jedynie 975 kg, a średnio – 110 kg mniej w porównaniu z 207, a maksymalna różnica pomiędzy tymi dwoma modelami może wynieść aż 173 kg), aerodynamicznym (współczynnik Cx ma wartość 0,29, a SCx – 0,61) oraz wyjątkowo kompaktowym (w porównaniu z 207 jest o 7 cm krótszy i o 1 cm niższy).

Najchętniej kupowane modele we Francji

Mimo to uzyskano wyraźnie większą przestrzeń pasażerską, co umożliwiło wygospodarowanie dodatkowego miejsca dla pasażerów podróżujących z tyłu (+5 cm przestrzeni między przednimi i tylnymi siedzeniami), oraz zwiększoną pojemność bagażnika (dodatkowe 15 dm3 objętości). Świadczy to o uzyskaniu zoptymalizowanej konstrukcji pojazdu.

"Staraliśmy się stworzyć pojazd mniejszy na zewnątrz i większy w środku w stosunku do modelu 207 - mówi Christophe Clochard, szef syntezy modelu 208.Stylistyka
Model 208 stanowi odzwierciedlenie nowych kodów stylistycznych marki Peugeot. Osłona chłodnicy sprawiająca wrażenie unoszącej się w powietrzu, charakterystyczne przednie światła oraz tylne lampy w kształcie bumerangu – każdy z detali został zaprojektowany tak, aby uzyskać idealne proporcje nadwozia, któremu nadano opływowy kształt, obejmujący również linię dachu. Atletycznie wyprofilowana sylwetka (przejrzysta, a zarazem wyrafinowana) kieruje markę Peugeot w stronę odnowionej, atrakcyjnej nowoczesności, sugerującej zmysłowość i energię, płynność i figlarność.

Dwie oferowane wersje nadwozia różnią się od siebie stylistycznie: w odmianie 3-drzwiowej tylny bok nawiązuje do linii jednego ze starszych braci.

"Stanowiliśmy niewielką grupę silnie związanych ze sobą osób posiadających tę samą wizję kierunku, w którym powinniśmy podążać. To nas inspirowało i dawało nam siłę oraz energię, aby odnieść sukces w realizacji naszych pomysłów - tłumaczy Pierre Authier, dyrektor ds. stylistyki modelu 208.

Ergonomia
Wnętrze Peugeot 208, podobnie jak stylistyka jego nadwozia, to zapowiedź kolejnych innowacji. Jego konstrukcja oznacza zerwanie z dotychczasowymi rozwiązaniami. To prawdziwy przełom, nieograniczony kwestiami technicznymi oraz kulturowymi. Wszystkie wskaźniki oraz przełączniki zostały zaprojektowane na nowo, aby ich obsługa była intuicyjna, a rozkład przejrzysty. Umieszczono je wokół niewielkiej kierownicy, na desce rozdzielczej typu Head-up oraz na dużym ekranie dotykowym. Ich rozmieszczenie w zasięgu kierowcy oraz pasażera przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa oraz funkcjonalności, potęgując jednocześnie poczucie jakości oraz przejrzystości i poprawiając wrażenia z jazdy.

"Decyzja o całkowitej zmianie koncepcji wskaźników oraz przełączników w modelu 208, który ma duże szanse na tytuł nowego bestsellera marki, była wysoce ryzykowna. Wszyscy wykazaliśmy się wyjątkową śmiałością przy wprowadzaniu tej koncepcji w życie - podkreśla Jerome Micheron, szef projektu 208.

"Wraz z zastosowaniem po raz pierwszy użytego w modelu 3008 systemu Head-up, który wyświetla informacje na specjalnym ekranie, zaprezentowaliśmy nowe podejście w tej kwestii: użyteczność systemu została jednomyślnie doceniona i pomysł ten odniósł błyskawiczny sukces. Model 208 idzie jeszcze o krok dalej. Koncepcja niewielkiej kierownicy oraz deski rozdzielczej typu Head-up ma ogromny potencjał. Kiedy testowaliśmy pierwsze prototypy, wszyscy byli pod dużym wrażeniem. Takie rozwiązanie jest naturalne, łatwe, przejrzyste... - uważa Marion David, szef projektu 208 ds. produktu.

Ekologia
Dzięki ograniczeniu emisji CO2 o 34 g/km w stosunku do modelu 207, Peugeot 208 zapewnia najniższy poziom emisji w swoim segmencie. Technologia jednostek napędowych najnowszej generacji oraz użycie mikrohybrydowej technologii e-HDi w niemal wszystkich wersjach przyczyniają się do poprawy właściwości aerodynamicznych pojazdu oraz do zmniejszenia jego wagi.

Pięć silników Diesla, z których cztery wyposażone są w system Stop&Start najnowszej generacji (e-HDi) zapewniają emisję CO2 w przedziale od 87 g/km do 99 g/km oraz niskie zużycie paliwa: średnio 3,4 l/100 km.

Peugeot 208 to także nowa gama 3-cylidrowych silników benzynowych, 1,0 l oraz 1,2 l VTi, o niskim zużyciu paliwa wynoszącym 4,3 l/100 km oraz emisji CO2 od 99 g/km.

To jednak nie wszystko. 25% masy wszystkich polimerów użytych do konstrukcji samochodu stanowią „zielone materiały” (pochodzenia naturalnego lub z recyklingu), dzięki czemu Peugeot 208 wkracza w nową erę eko-designu. Po raz pierwszy na świecie tylny zderzak oraz wentylator wykonane zostały z użyciem tylko i wyłącznie „zielonych materiałów”. Sam tylko zderzak produkowany w ten sposób pozwoli zaoszczędzić aż 1600 ton paliwa rocznie.

Wrażenia z jazdy
Peugeot 208 oferuje nową przyjemność z jazdy, tak ważną dla marki Peugeot:
- dzięki niewielkiej kierownicy, która zapewnia wyjątkową ergonomię, kierowca doświadcza zupełnie nowej zwrotności podczas jazdy,
- dzięki prawdziwej harmonii pomiędzy komfortem a przyczepnością, będącej rezultatem długoletniego doświadczenia marki Peugeot w zakresie konstrukcji zawieszenia.

Dodatkowym atutem są kompaktowe wymiary oraz zmniejszona waga pojazdu.

"Nowe wskaźniki oraz przełączniki w dużej mierze przyczyniają się do czerpania ogromnej przyjemności z jazdy. Po zajęciu miejsca w kabinie pasażerskiej kierowca od razu chce ruszyć w drogę, by w pełni cieszyć się czasem spędzonym w Peugeot 208 - podkreśla Gaetan Demoulin, dyrektor ds. osiągów pojazdu.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane