/  / Oto Laguna do zdemontowania w mniej niż 5 minut

Oto Laguna do zdemontowania w mniej niż 5 minut

Renault|
null
© Renault
nullnullnullnullnull

Renault przekazało straży pożarnej z Yvelines wyjątkowy samochód: to w pełni demontowalna Laguna umożliwiająca ponowny montaż.

"Uwalnianie ofiar zakleszczonych w samochodach często wymaga częściowego lub całkowitego rozcinania pojazdu. Takie działania są oczywiście nieodwracalne! Dlatego zrodził się pomysł, aby stworzyć samochód szkoleniowy, który byłby całkowicie demontowalny, a jednocześnie można by go ponownie zmontować - wyjaśnia Claire Petit Boulanger, referent ds. organizacji pomocy specjalistycznej w dyrekcji ds. odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw (DRSE).

Renault zdecydowało się na udzielenie projektowi pomocy technicznej i finansowej, aby wesprzeć w ten sposób globalny postęp idei odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw. Specjaliści z dyrekcji ds. inżynierii prototypów samochodów, elektryczności, blacharstwa, lakiernictwa i prototypowania podjęli się spełnienia wymagań zawartych w niezwykle precyzyjnych specyfikacjach technicznych stworzonych przez strażaków.

Cel był prosty: szybkie skonstruowanie całkowicie demontowalnego samochodu umożliwiającego ponowny montaż bez użycia narzędzi. Ponadto, strażacy wśród wymagań wymieniali również możliwość łatwego przestawiania samochodu oraz wyposażenie go w fotele, których oparcia można usunąć, zachowując jego całkowitą funkcjonalność.

Po siedmiu tygodniach pracy zespoły zaprezentowały pierwszy model Laguny w pełnym zestawie. Z samochodu usunięto zbędne części takie jak silnik, bak czy elementy systemu bezpieczeństwa, w tym poduszki powietrzne. Kierownica i kolumna kierownicy działają poprawnie, co umożliwia łatwe manewrowanie pojazdem.

Zgodnie ze specyfikacją techniczną, Laguna może zostać całkowicie zdemontowana w czasie krótszym niż 5 minut. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu poziomych i pionowych zawiasów umieszczonych w środku samochodu, pozwalających na wyjęcie drzwi kabiny i bagażnika. Możliwości dalszego demontażu dają również szybkie zaczepy słupków nadwozia.

Dodatkowo konstruktorzy Renault wmontowali do spodu samochodu lewarek z przyczepy kempingowej, tak aby pojazd był stabilny w każdej sytuacji, a także wyposażyli Lagunę w symulator dymu, który umożliwia strażakom ćwiczenia w podejmowaniu wstępnych działań w przypadku pożaru.

Ten unikalny egzemplarz Laguny realizuje założenia przyjęte w zasadach partnerstwa podpisanego 21 czerwca między Renault a Francuską Federacją Straży Pożarnych (FNSPF). Grupa Renault zaangażowała się w kilka projektów umożliwiających strażakom szybkie działanie w sytuacji wypadku drogowego lub pożaru samochodu: przekazywanie pojazdów, jak również tworzenie narzędzi edukacyjnych (m.in. filmów i aplikacji na tablety) oraz organizację szkoleń dotyczących pojazdów elektrycznych itp.

Bezpieczeństwo drogowe stanowi podstawowy element strategii traktującej o odpowiedzialności społecznej spółki Renault. Takie podejście, oparte na szacunku dla życia i wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań służących ludziom, jest zgodne z misją Renault ujętą w słowach: "Sprawić, aby zrównoważona mobilność stała się dostępna dla wszystkich".
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane