/  / Opona wielkości słonia?

Opona wielkości słonia?

GOODYEAR|
null
© Goodyear
null

Jaka może być największa opona produkowana przez Goodyeara? Odpowiedź na to pytanie może być dla wielu zaskakująca – otóż taka opona mierzy i waży tyle, co duży słoń! Chodzi o ogumienie do jazdy w terenie RM-4A+ w rozmiarze 59/80R63.

Ta olbrzymia opona klasy OTR, zaprojektowana do przewożenia setek ton skał, należy do linii produktów RM (Rock Mining, czyli górnictwo skalne). Opona na obręcz o średnicy 63 cali sprzedawana jest globalnie do montażu w największych na świecie pojazdach do przewożenia skał i ziemi. Pracują one najczęściej w kopalniach węgla, skał twardych, złota i miedzi.

Mierząca dokładnie 4,023 m opona jest większa niż dopuszczalna wysokość większości naczep ciężarowych w Europie i o metr wyższa niż tablica, na której zawieszony jest kosz do gry w koszykówkę. Waży 5 400 kilogramów i została stworzona na bazie zaawansowanych technologii, dzięki którym może udźwignąć obciążenie 100 000 kilogramów przy prędkości do 50 km/h.

Zarówno skład materiałów wykorzystanych w oponie, jak i jej konstrukcja oraz projekt zostały wykonane z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Produkt posiada stalowy korpus i opasanie. Został wykonany niezwykle precyzyjnie, przy użyciu najnowocześniejszych, w pełni zintegrowanych maszyn do produkcji opon.

Przy projektowaniu opony zastosowano symulacje komputerowe, a dzięki współpracy Goodyeara z producentami specjalistycznych pojazdów opony są w pełni do nich dopasowane.

Największa opona marki Goodyear została zaprojektowana z myślą o optymalnych osiągach. Posiada nienagrzewającą się mieszankę bieżnika CycleMax i przeplatające się centralne rowki bieżnika, które zwiększają stabilność i poprawiają chłodzenie. Niekierunkowe rowki zostały ustawione pod wysokim kątem, dzięki czemu polepszają trakcję. Natomiast zróżnicowany kontur ściany bocznej ogranicza zjawisko wzrostu temperatury wewnętrznej opony.

Opona-gigant jest dostępna w dwóch rozmiarach (53/80R63 i 59/80R63), w trzech wariantach mieszanki bieżnika i dwóch głębokościach bieżnika (E3, E4).

Łącznie dostępnych jest 12 wariantów produktu.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane