/  / Opona odporna na przebijanie

Opona odporna na przebijanie

Michelin|
null
© Michelin
null

Od przyszłego roku będzie można jeździć samochodami wyposażonymi w opony odporne na przebijanie – zapowiada firma Michelin.

Produkcja samouszczelniających się opon jest możliwa dzięki zastosowaniu technologii Michelin Selfseal, która pozwala utrzymywać ciśnienie w przebitych oponach osobowych i dostawczych. Zastosowane rozwiązanie sprawi, że nie trzeba już będzie wyposażać samochodów w opony zapasowe i podnośniki, co wpłynie zarówno na komfort jazdy, jak i ochronę środowiska.

Brak opony zapasowej zredukuje masę aut o około 30 kg, co przełoży się na zmniejszenie zużycia paliwa.

Innowacja opatentowanej technologii Michelin Selfseal polega na wykorzystaniu mieszanki gumowej, która zasklepia się natychmiast po przebiciu bieżnika. Konstruktorzy osiągnęli ten efekt dzięki umieszczeniu wewnątrz opony stabilnej warstwy uszczelniającej wykonanej z naturalnego kauczuku. Takie ogumienie nie zawiera płynnych polimerów, przez co wyeliminowano zjawisko wibracji.

W przypadku przebicia opony technologia Michelin Selfseal naprawia ją już w momencie uszkodzenia. Usterka nie wymaga żadnych dalszych interwencji kierowcy i nie ogranicza prędkości jazdy. Należy też podkreślić, że zastosowanie technologii Selfseal nie wpływa na zużycie bieżnika, a także na inne osiągi opon, takie jak przyczepność i opory toczenia.

Jak tłumaczy Tomasz Młodawski, ekspert opon osobowych i dostawczych Michelin, prace nad tego typu zaawansowanymi technologiami trwają nawet pięć lat od chwili narodzenia się idei do wprowadzenia opony do seryjnej produkcji.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane