/  / Opel prezentuje silnik CDTI Ecotec o pojemności 1,6 litra

Opel prezentuje silnik CDTI Ecotec o pojemności 1,6 litra

Opel|
null
© Opel
null

Z początkiem wiosny będą produkowane silniki CDTI Ecotec 1,6 litra, które zostały opracowane całkowicie dzięki umiejętnościom zespołu Opla.

Wprowadzenie całkowicie nowego 4-cylindrowego silnika wysokoprężnego Opla to kolejny etap w procesie odnowy gamy jednostek napędowych. CDTI Ecotec o pojemności 1,6 litra są drugą z kolei rodziną nowych silników o mniejszej pojemności po silnikach benzynowych SIDI E Ecotec o pojemności 1,6 litra. Zastąpią one istniejące jednostki o pojemności 1,7 litra oraz niektóre jednostki o niższej mocy z asortymentu silników dwulitrowych.

Dzięki zastosowaniu zamkniętego systemu kontroli spalania oraz bloku wykonanego z aluminium CDTI E Ecotec 1.6 jest pierwszym silnikiem Opla spełniającym przyszłe wymagania emisyjne Euro VI. Jak zapowiada koncern, jednostka będzie dostępna w różnych zakresach mocy i stosowana w wielu modelach samochodów.

Głównymi założeniami w procesie rozwoju nowego silnika były: wyróżniające się w swojej klasie zredukowanie poziomu hałasu oraz poziomu wibracji, wyższa kultura pracy, optymalna korelacja wysokiej mocy i momentu obrotowego, a także niewielkie zużycie paliwa.

W porównaniu z silnikiem o pojemności 1,7 litra maksymalna moc oraz moment obrotowy zostały początkowo zwiększone odpowiednio do 136 KM oraz 320 Nm, natomiast zużycie paliwa zredukowano nawet o 10% w porównaniu z silnikami wysokoprężnymi o pojemności 2 litrów i o podobnej mocy.

Mówi wiceprezes zarządu Opla, Thomas Serdan: "Kompleksowa odnowa naszej gamy jednostek napędowych przebiega bardzo szybko. Nasz nowy silnik wysokoprężny o pojemności 1,6 litra będzie punktem odniesienia w dziedzinie udoskonaleń, osiągnięć oraz zgodności z normami środowiskowymi. Do końca tego roku uruchomimy produkcję trzech całkowicie nowych generacji silników benzynowych i wysokoprężnych, które są częścią naszego projektu zakładającego wprowadzenie 23 nowych modeli aut oraz 13 nowych jednostek napędowych do 2016 roku".

Nowy silnik wysokoprężny o pojemności 1,6 litra wraz z jego innowacyjnym układem regulacji został opracowany całkowicie dzięki umiejętnościom zespołu Opla oraz przy współpracy globalnego zespołu inżynierów w Turynie, Russelsheim i w Stanach Zjednoczonych. Umożliwiło to kompleksową optymalizację układów od samego początku procesu projektowania.

Z początkiem wiosny silniki CDTI Ecotec 1.6 będą produkowane w zakładach w węgierskim Szentgotthard, czyli dokładnie tam, gdzie wytwarza się nowe silniki benzynowe o pojemności 1,6.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane