/  / Opel na Grand Prix Oldtimerów [Video]

Opel na Grand Prix Oldtimerów [Video]

Opel|
null
© Opel
nullnullnull

Markę Opel i słynny tor Nürburgring łączy długa tradycja. W 1969 r. firma Opel postanowiła znów zająć się sportem samochodowym i – co więcej – kontynuować swoje przedwojenne sukcesy. Producent z Rüsselsheim rozpoczął ten powrót od rozegrania pierwszego wyścigu o puchar marki na torze Nürburgring. Impreza zorganizowana we współpracy z Automobilclub von Deutschland (AvD) odbyła się w trakcie Grand Prix Niemiec. Następnie Opel zdobywał kolejne liczne tytuły w międzynarodowych i krajowych rajdach oraz mistrzostwach samochodów turystycznych.

W tym roku firma Opel pojawi się ze swoimi legendarnymi samochodami na torze Nürburgring z okazji 42. Grand Prix Oldtimerów – imprezy ponownie organizowanej przez AvD. Marka z Rüsselsheim zaprezentuje 17 samochodów wyścigowych, odzwierciedlających ponadstuletnią historię sportu samochodowego. Najstarszym z nich jest Opel Motorwagen 10/12 PS z 1903 r., a najmłodszym – Corsa OPC z bieżącej, czwartej generacji modelu. Pomostem łączącym przeszłość z teraźniejszością będą klasyczne samochody wyścigowe i rajdowe z lat 60. i 70., takie jak Rekord C „Czarna wdowa”, Rallye Kadett, Manta A Irmscher, Ascona B Group 2 i Kadett C GT/E.

Corsa – generacja sportowych emocji
Chociaż do światowej premiery na Salonie Motoryzacyjnym w Paryżu na początku października szykuje się już piąta generacja Corsy, to na razie na Nürburgring nie dadzą o sobie zapomnieć wcześniejsze modele Corsy w sportowych odmianach.

Obok przednionapędowej Corsy A z 1982 r. można będzie zobaczyć spektakularny samochód koncepcyjny. Corsa Spider zaprezentowana latem 1982 r. – jeszcze przed premierą nowego kompaktowego modelu – zapowiadała powstanie sportowej wersji małego Opla. Za pomocą elementów z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym czteromiejscową Corsę Spider z otwartym nadwoziem udało się przekształcić w pojazd dwu-, a nawet jednomiejscowy. Charakterystyczne wysklepienie nadwozia za zagłówkiem kierowcy w tym modelu było stylistycznym nawiązaniem do samochodów wyścigowych z lat 50.

Model Corsa Cup zadebiutował w 1983 r. Kadett D i Corsa A właściwie rywalizowały ze sobą w serii ONS Opel Junior Cup kontynuującej tradycje zawodów o Puchar Kadetta z 1979 r. dla amatorów i młodych uzdolnionych kierowców wyścigowych. Kadett 1.3 rozwijał moc 75 KM, a Corsa Cup dysponowała 70‑konnym silnikiem. Pierwsze wyścigi i rajdy rozegrano w 1985 r. Pula nagród wynosiła wówczas 100 000 marek niemieckich. Na zakończenie sezonu zdobywca Pucharu Juniorów otrzymał Corsę 1.3 S. W 1988 r. wprowadzono nową flagową wersję modelu – Corsę A GSi, wyposażoną w silnik 1.6 o mocy 101 KM, który pozwalał jej rozwinąć prędkość maksymalną 186 km/h. Wersja ta pozostała w ofercie do 1992 r., czyli do rynkowego debiutu Corsy B.

W 2000 r. wprowadzono natomiast Corsę C, a w tym samym roku na Salonie Motoryzacyjnym w Essen pojawiła się wersja Corsa Super 1600. Nowa rajdowa Corsa była napędzana szesnastozaworowym silnikiem 1.6 o mocy 200 KM i podobnie jak jej poprzedniczki została zaprojektowana jako oferowany w przystępnej cenie samochód do rywalizacji na torach asfaltowych i szutrowych.

Corsa OPC to aktualna, czwarta generacja modelu, dostępna od 2007 r. Z turbodoładowanym czterocylindrowym silnikiem o mocy 192 KM jest ona najbardziej usportowioną i ekstremalną odmianą Corsy D.

Zabytkowe – generacja samochodów Opel Grand Prix sprzed lat
Trzy zabytkowe wyścigowe Ople upamiętniają początki działalności związanej ze sportem samochodowym prowadzonej w Rüsselsheim. Najstarszym modelem jest pojazd z 1903 r., stworzony na podstawie Opla Motorwagen 10/12 PS. Właśnie 111 lat temu taki samochód zwyciężył w wyścigu zorganizowanym na hipodromie Niederrad we Frankfurcie w kategorii pojazdów „lekkich” II klasy (do 10 KM). Kierowcą był wówczas Fritz Opel, a pilotem Carl Jörns – słynny kierowca Opla, który wygrał później 288 wyścigów. Prezentowany wyścigowy egzemplarz modelu 10/12 PS został niedawno odrestaurowany przez Opel Classic. Jest szczegółowo odtworzoną kopią historycznego pojazdu z 1903 r.

Kolejny zabytek to oryginalny Grand Prix z 1913 r. Przodek współczesnych bolidów Formuły 1 był w swoich czasach szczytem techniki. Pod maską samochodu pracował 4‑litrowy czterocylindrowy silnik z 16 zaworami (w odwróconym układzie V) i umieszczonym w głowicy wałkiem rozrządu.O rok mniej ma ustanawiający w swoim czasie rekordy samochód wyścigowy z silnikiem o pojemności 12,3 litra, zbudowanym również w technologii czterozaworowej. Samochód ten powstał jako rezultat technicznego rozwinięcia wyścigowego modelu Grand Prix z 1913 r. Niezwykły model z ogromnym silnikiem o mocy 260 KM osiągnął pod pewnym względem najwyższe stadium rozwoju: żaden inny samochód w historii marki Opel nie dysponował większą pojemnością silnika niż ten gigant wyścigów z 1914 r., który zadebiutował na torze dopiero po zakończeniu I wojny światowej. W 1926 r. firma Opel oficjalnie wycofała się z fabrycznego wsparcia dla zespołów rywalizujących w sporcie samochodowym.

Żółte – generacja samochodów rajdowych i wyścigowych
Powrót Opla do sportu samochodowego rozpoczął się w tajemnicy. Piętnastego września 1968 r. 150‑konny Opel Rekord pojawił się na linii startowej wyścigu samochodów turystycznych Grupy 5 w Zolder (Belgia). Nikomu wówczas nie zdradzono, że ta specjalna wersja modelu Rekord C powstała bez oficjalnej wiedzy zarządu firmy Opel – chociaż nieoficjalnie projekt otrzymał możliwie maksymalne wsparcie ze strony producenta.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane