/  / Opel Corsa w pięciu odsłonach

Opel Corsa w pięciu odsłonach

Opel|
null
© Opel
null

Już niebawem na rynku zadebiutuje nowa generacja Corsy. To już ponad 30 lat historii małego Opla. Do dziś Corsę wybrało łącznie ponad 12 milionów użytkowników.

Akt pierwszy: 1982-1993
Corsa A dysponowała nadwoziem o zwartej sylwetce i długości zaledwie 3,62 metra. Charakteryzowała się mocnymi, wyraźnie podkreślonymi nadkolami, jak w samochodach rajdowych, i współczynnikiem oporu aerodynamicznego zaledwie 0,36.

Główny projektant Erhard Schnell stworzył mały, sportowy samochód o prostych i zdecydowanych liniach, który miał zachwycić szczególnie "panów domu". Flagową wersją była 100-konna Corsa GSi, ale ten model Opla oferowano także z silnikami wysokoprężnymi. W roku 1985 do dwudrzwiowych wersji hatchback i sedan dołączyła popularna wersja pięciodrzwiowa.

Corsa A sprzedawała się znakomicie: w sumie wyprodukowano około 3,1 mln egzemplarzy tego modelu.


Akt drugi: 1993-2000
Pomimo sukcesu Corsy pierwszej generacji w Russelsheim zdecydowano, że jej następczyni zostanie "ulubienicą pań". Do pracy zabrał się legendarny projektant Opla, Hideo Kodama. Jego zaokrąglona i stylistycznie łagodniejsza Corsa wyróżniała się urokliwymi "szeroko otwartymi oczami" reflektorów, które kojarzyły się z milutką twarzą dziecka.

Corsa B była od poprzedniczki o 10 centymetrów dłuższa i znacznie przestronniejsza w środku. Zastosowano w niej także – po raz pierwszy w tej klasie samochodów – wyższe standardy bezpieczeństwa, w tym układ ABS, wzmocnienia boczne nadwozia oraz przednie poduszki powietrzne. Na niektórych rynkach oprócz Corsy hatchback ponownie zaoferowano wersję sedan, a także kombi i pick-up.

Już wcześniej silniki benzynowe były wspomagane przez wtrysk paliwa i katalizatory, a wersja GSi otrzymała dodatkowo 16-zaworowy silnik i turbodoładowane jednostki wysokoprężne.

Corsa drugiej generacji osiągnęła sprzedaż na poziomie 4 mln egzemplarzy.

Akt trzeci: 2000-2006
Zgodnie z zasadą, która mówi, że nie zmienia się składu zwycięskiej drużyny, o zaprojektowanie kolejnej generacji Corsy ponownie poproszono Hideo Kodamę. Jej styl wyraźnie nawiązywał do udanej poprzedniczki. Corsa C otrzymała wydłużone o 10 centymetrów nadwozie i nieco szerszy rozstaw osi, dzięki czemu auto zyskało wewnątrz więcej przestrzeni. Po raz pierwszy nadwozie zostało w całości ocynkowane.
 
Zaawansowane technicznie cztero-zaworowe silniki benzynowe ECOTEC oraz nowe turbodiesle z bezpośrednim wtryskiem paliwa zapewniały wysoką moc przy stosunkowo niskim zużyciu paliwa i emisji spalin. Wszystkie jednostki spełniały obowiązujące wówczas wymagania normy emisji spalin Euro 4.

Corsa C odniosła podobny sukces jak jej poprzedniczki: sprzedano około 2,5 mln egzemplarzy.

Akt czwarty: 2006-2014
Od tej chwili wersje trzy- i pięciodrzwiowa podążały własnymi drogami: podobnie jak w przypadku Corsy A, sportowe gusta klientów miała zaspokoić wersja trzydrzwiowa o charakterystycznej sylwetce przypominającej coupe. Natomiast model pięciodrzwiowy stał się w pełni funkcjonalnym samochodem rodzinnym.

Oferowana obecnie Corsa D wciąż ma niespełna 4 metry długości – jak dotąd osiągnęła dokładnie 3999 milimetrów.

Technologia Opla ecoFLEX, dostępna w Corsie, w tym system Start/Stop, wspomagają redukcję zużycia paliwa i emisji spalin. Samochód z silnikiem 1.3 CDTI ecoFLEX zużywa w cyklu mieszanym zaledwie około 3,3 litra paliwa na 100 kilometrów przy emisji CO2 wynoszącej 88 g/km.

Produkcja Corsy czwartej generacji, sprzedanej dotychczas w liczbie 2,8 mln egzemplarzy, dobiega końca. Łączna sprzedaż wszystkich czterech generacji modelu osiągnęła 12,3 mln sztuk (z tego około 11,7 mln przypadło na rynek europejski).

Akt piąty: 2014-...
Jeszcze przed końcem bieżącego roku kalendarzowego europejscy klienci poznają Corsę E. Piąta generacja trzy- i pięciodrzwiowego Opla będzie w dalszym ciągu wytwarzana w zakładach Opla w Saragossie oraz w Eisenach, gdzie powstaje również Opel Adam (mniejszy brat Corsy), co przywodzi na myśl jej niegdysiejsze pokrewieństwo z Kadettem.

Okazuje się, że z samochodami bywa podobnie jak z ludźmi – w miarę upływu czasu dzieci rosną i stają się dorosłymi.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane