/  / Ometkowane samochody

Ometkowane samochody

null
null

Gdy wielka moda łączy się z motoryzacją, w grę zwykle wchodzą wielkie pieniądze, a korzyści czerpią obie branże.

Wbrew pozorom współpraca branży motoryzacyjnej z wielkimi projektantami wcale nie jest nowa. Do pierwszego takiego mariażu doszło ponad 20 lat temu, gdy Lacoste połączył siły z Peugeotem, w efekcie czego powstał limitowany model 205. Samochód wyróżniał się przyciemnionymi szybami, tapicerką w kratę i oczywiście logotypami Lacoste na kierownicy, błotnikach i tylnej klapie.

Przyglądając się bliżej historii takiej współpracy okaże się, że niewiele marek nie skorzystało z tej metody odświeżenia swojego wizerunku. Lista znanych nazwisk i nazw domów mody zaangażowanych w pracę przy tworzeniu nowej wersji modelu jest naprawdę długa. Począwszy od marek stosunkowo niedrogich, takich jak Diesel czy Monnari, aż po największe domy mody, jak Prada i Gucci. Bez względu na prestiż osoby współpracującej zmiany są zwykle kosmetyczne: inny kolor felg, inna tapicerka i oczywiście logotypy na kołach i w środku samochodu. Znacznie rzadziej zmieniana jest bryła samochodu, choć tak stało się w przypadku Smarta zaprojektowanego przez Jeremy’ego Scotta, znanego ze swoich projektów dla Adidasa. Model został wyposażony w chromowane elementy nadwozia i felgi, ale jego najbardziej wyróżniającym elementem są skrzydła wystające z nadwozia. Samochód wejdzie do produkcji seryjnej, co może zaskakiwać przy tak awangardowym wyglądzie.

Współpraca ze Scottem nie była pierwszą przeróbką małego samochodu. Zdarza się, że jeden model przekształcany jest kilka razy - tak stało się też z Fiatem 500. W 2008 roku powstała jego wersja prosto od Diesla i nie chodzi tu o silnik, lecz o firmę zajmującą się produkcją odzieży. Logo włoskiego producenta było widoczne na bocznych słupkach, kapselkach felg oraz na progach i tylnej kanapie. Bardziej ekskluzywna 500-tka była sygnowana przez markę Gucci. Kosztowała 66 tysięcy złotych, podczas gdy podstawowa wersja była nawet o 20 000 złotych tańsza. Dopłata obejmowała w tym przypadku przede wszystkim skórzaną tapicerkę z charakterystycznym zielono-czerwono-zielonym paskiem oraz taki sam pasek na karoserii samochodu. Cenowym rekordzistą jest jednak limitowana do 200 sztuk edycja Range Rovera Evoque. W jego projektowanie zaangażowana była Victoria Beckham. Model sygnowany jej nazwiskiem kosztował dwa razy tyle co “zwykła” wersja.

Współpraca z wielkim domem modem może też być próbą przebicia się do segmentu premium. przykładem niech będzie Hyundai, który razem z domem mody Prada stworzył model Genesis. Efekty były widoczne na dywanikach, obiciach, tapicerce drzwi, a także na fotelach i desce rozdzielczej. Z zewnątrz samochód zyskał matowy lakier o ciemnoniebieskim odcieniu. Całość oparła się na specjalnie dobranych, 20-calowych felgach. Powstało zaledwie kilka sztuk tego modelu.

Czasami firmy rezygnują z modowych gigantów i działają lokalnie. W 2007 roku Skoda nawiązała współpracę z firmą odzieżową Monnari. Dzięki temu klienci mieli szansę stworzyć swój własny samochód wybierając spośród 351 możliwych kombinacji wzorów i kolorów tapicerki oraz oklein. Kolejne warianty kolorystyczne były możliwe po wybraniu białego dachu. W tym przypadku trzeba było dopłacić nie więcej niż 1000 złotych.

Modele, które ulegają ometkowaniu nie są nowe. Zazwyczaj istnieją na rynku od kilku lat. Nowy wizerunek wydłuża naturalny cykl życia produktu, wiąże się też z ceną wyższą niż w przypadku standardowego modelu. Edycje limitowane, zwłaszcza te, które powstały w efekcie współpracy z wielkimi domami mody mają za zadanie zdobyć nowe grupy docelowe i przekonać nieprzekonanych. Na coraz bardziej wymagającym rynku motoryzacyjnym konieczne jest zaoferowanie czegoś niestandardowego zarówno w treści, jak i w formie. Klientom chodzi bowiem o coś więcej niż dobrze wyglądająca bryła czy zaawansowane systemy bezpieczeństwa.

Joanna Kowalik
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane