/  / Odśnieżaj dokładnie, a unikniesz mandatu

Odśnieżaj dokładnie, a unikniesz mandatu

infoWire.pl|
null
© ADAC
null

Odśnieżasz pojazd przy włączonym silniku? Uważaj, bo zapłacisz mandat. Podobne konsekwencje mogą Cię spotkać, jeśli jedziesz samochodem niedokładnie wyczyszczonym ze śniegu oraz lodu.

Zima to dla kierowców prawdziwa udręka, szczególnie gdy za oknem pada śnieg, a temperatura spada poniżej zera. Wielu kierowców włącza silnik przed odśnieżaniem samochodu, by „nagrzał się on od środka”.

"W ten sposób łamiemy prawo. Po pierwsze przepisy zakazują pozostawiania auta z włączonym silnikiem na terenie zabudowanym, po drugie zabrania się używania samochodu, gdy praca silnika wiąże się z nadmierną emisją spalin lub nadmiernym hałasem - mówi serwisowi infoWire.pl Robert Koniuszy z Komendy Głównej Policji.

"To nie są nowe przepisy. Takie prawo funkcjonuje od wielu lat. Wynika przede wszystkim z troski o środowisko i ekologię - wyjaśnia funkcjonariusz.

Policjanci nie mogą przechodzić obojętnie obok osób, które łamią prawo. Za odśnieżanie auta z włączonym silnikiem grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. "Można też zastosować pouczenie i jedynie zwrócić uwagę na wykroczenie, którego dopuszcza się kierowca - dodaje Robert Koniuszy.

Od zapobiegania nadmiernej emisji spalin jeszcze ważniejsze jest dbanie o bezpieczeństwo i odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy. Do dokładnego odśnieżania auta zobowiązuje zmotoryzowanych kodeks drogowy.

"Pojazd powinien być tak utrzymany, by nie stwarzał zagrożenia nam oraz innym uczestnikom ruchu - zaznacza Robert Koniuszy. "Oczyszczenie szyb z lodu to podstawa. Ponadto powinniśmy pozbyć się śniegu z dachu, reflektorów i tablicy rejestracyjnej".

Za nieprzestrzeganie tego przepisu także możemy otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane