/  / Odbierzesz auto, odliczysz!

SAMAR ODPOWIADA | Odbierzesz auto, odliczysz!

IBRM Samar |
null
null

Napływają liczne pytania od przedsiębiorców zaniepokojonych radykalnymi zmianami w prawie, zafundowanymi im przez ustawodawcę w znowelizowanej ustawie o VAT. Wyjaśniamy kolejne wątpliwości dotyczące poziomu odliczeń przed i po wejściu w życie nowych przepisów.

1. Pierwsza kwestia dotyczy sytuacji, gdy podpisujemy dziś umowę na leasing auta osobowego, na które przysługuje odliczenie w wysokości 60 proc., nie więcej jednak niż 6 tysięcy zł.  Pytanie czy po wejściu w życie nowej ustawy będzie można odliczać pozostałą, niewykorzystaną część VAT-u tj. 50 proc. z całej kwoty tego podatku i będzie to więcej niż obecne 6 tysięcy zł?

Ekspert odpowiada: Ustawa nie zawiera szczególnego przepisu przejściowego dla tych umów, natomiast w uzasadnieniu ustawodawca potwierdza takie prawo.

2. Przedsiębiorcy poszukują także odpowiedzi na pytanie, co jest warunkiem odliczenia  pełnego VAT-u od pojazdu. Czy jest to faktura sprzedaży  oraz wydanie pojazdu przed dniem wejścia w życie nowej ustawy, a więc przed 1 kwietnia 2014 r.? A co w przypadku, gdy przedsiębiorca ma fakturę, wpłacił zaliczkę, (nawet w wysokości 100 proc.), ale nie odebrał jeszcze samochodu z autosalonu?

Ekspert odpowiada: Warunkiem odliczenia VAT-u jest uzyskanie prawa do tego przed wejściem w życie nowej ustawy. Stanie się tak, gdy po stronie sprzedawcy powstanie „obowiązek podatkowy”. Można, zatem uznać, że - z wyłączeniem umów leasingu itp. - otrzymanie faktury dokumentującej zaliczkę przed wejściem w życie nowej ustawy umożliwi odliczenia.

3. Kolejne pytanie jest takie same jak w pkt nr 2, z tym, że samochód kupuje firma leasingowa. Sytuacja wygląda następująco. Mamy podpisaną umowę leasingu samochodu, została wystawiona faktura, firma dokonała przelewu, ale nie odebrała pojazdu. Ten ma być dostarczony dopiero po 1 kwietnia. Czy leasingobiorca będzie mógł odliczać VAT w całości od rat leasingowych?

Ekspert odpowiada: Nowa ustawa wyraźnie wskazuje, że warunkiem zachowania pełnego prawa do odliczenia VAT-u jest m.in. wydanie pojazdu leasingobiorcy przed dniem wejścia w życie nowych przepisów. Jeśli zatem samochód nie zostanie mu wydany (niezależnie od przyczyny) – nie zachowa on prawa do odliczenia tego podatku.

4. Ostatnia kwestia poruszona przez naszego czytelnika ma bardziej uniwersalny charakter. Pyta on czy mając obecnie prawo do odliczenia 100 proc. VAT-u zawartego w cenie paliwa, po wejściu w życie nowej ustawy będzie miał możliwość odliczenia 50 proc.? A może nie będzie mógł tego zrobić aż do 1 lipca 2015 r, czyli do chwili, gdy nowa ustawa zezwoli na odliczanie połowy VAT-u od kosztów zakupu paliwa.

Ekspert odpowiada: Jeśli obecne prawo do 100 proc. odliczenia wynika z posiadania przez użytkownika auta z homologacją ciężarową i spełnienia przez pojazd kryterium ładowności, to po zmianie przepisów podatnik będzie miał prawo do odliczenia jedynie 50 proc. Całkowity zakaz odliczenia kosztów paliwa do 1 lipca 2015 dotyczy samochodów, które obecnie nie dają tego prawa (czyli np. firmowych samochodów osobowych – red).

Odpowiedzi przygotował Łukasz Karpiesiuk, doradca podatkowy z kancelarii Baker & McKenzie.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane