/  / Od razu utrata "prawka" za nadmierną prędkość

Od razu utrata "prawka" za nadmierną prędkość

MSW|
null
null

Zabranie prawa jazdy kierowcom, którzy znacząco przekroczą prędkość, oraz czasowe zatrzymywanie prawa jazdy lub cofnięcie uprawnienia w przypadkach przewożenia w pojeździe osób w nadmiernej liczbie – to główne założenia regulacji, nad którymi pracuje MSW.

Odebrania prawa jazdy najbardziej powinni obawiać się ci kierowcy, którzy znacząco przekroczą dozwoloną prędkość. Policyjne dane wskazują, że większość wypadków jest spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków na drodze czy do obowiązujących przepisów. Chodzi też o zatrzymanie prawa jazdy w momencie, gdy kierowca jedzie zdecydowanie za szybko, po to, by przerwać jego dalszą jazdę i aby przestał on stanowić zagrożenie na drodze.

MSW proponuje, by osobom, które przekroczą dozwoloną prędkość o 50 km/h w obszarze zabudowanym, odbierać uprawnienia do prowadzenia pojazdami na trzy miesiące. Takie rozwiązanie byłoby zupełnie nowe w polskich przepisach. Z powodzeniem stosują go już jednak inne kraje UE, w tym. m.in. Belgia, Dania, Portugalia, Holandia oraz Francja.

MSW sugeruje także czasowe zatrzymywanie prawa jazdy lub cofnięcie uprawnienia w przypadkach przewożenia w pojeździe osób w nadmiernej liczbie. Konieczność wprowadzenia zmian w tym zakresie potwierdzają przypadki szczególnie tragicznych wypadków drogowych.

W całym roku ubiegłym liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach zmniejszyła się o około 8% w porównaniu do statystyk za 2012.  
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane