/  / Obowiązkowy ESP od 1 listopada 2014 roku

Obowiązkowy ESP od 1 listopada 2014 roku

Bosch|
null
null

Od 1 listopada 2014 roku wszystkie nowo rejestrowane samochody osobowe i lżejsze samochody użytkowe o masie całkowitej do 3,5 tony muszą być wyposażone w układ ESP zapobiegający poślizgom. Wszystkie pozostałe pojazdy zostaną objęte tym obowiązkiem rok później.

Badania przeprowadzone przez firmę Bosch potwierdzają skuteczność układu. W 2011 roku, kiedy układ ESP był zastosowany w 40% aut, pomógł zapobiec ponad 33 000 wypadków i uratował życie ponad 1 000 osób w 25 krajach Unii Europejskiej. Od czasu wprowadzenia układu ESP na rynek udało się uniknąć 190 000 wypadków i uratować życie ponad 6 000 ludzi w Europie.

Oprócz pasów bezpieczeństwa, ESP jest najważniejszym układem bezpieczeństwa w samochodzie – ważniejszym nawet niż poduszki powietrzne. Od czasu uruchomienia produkcji seryjnej w 1995 roku Bosch wyprodukował już ponad 100 milionów układów ESP. Według danych za rok 2014, 84% wszystkich samochodów użytkowych w Europie jest wyposażonych w układ zapobiegający poślizgom, na świecie tylko 59%. – ESP to historia wyjątkowego sukcesu, którą chcemy kontynuować także poza Europą – mówi Gerhard Steiger. Niezależne badania pokazują, że układ ESP mógłby zapobiec nawet 80% wszystkich wypadków będących skutkiem poślizgu, gdyby wyposażyć w niego wszystkie pojazdy.

ESP – układ z wieloma funkcjami dodatkowymi
Omijanie przeszkód na suchej, mokrej, błotnistej lub śliskiej nawierzchni to częsta przyczyna poważnych wypadków drogowych. Z pomocą inteligentnych czujników układ ESP aż 25 razy na sekundę sprawdza, czy samochód porusza się zgodnie z kierunkiem zadanym przez kierowcę. Jeśli wartości zadane różnią się od rzeczywistych, układ ingeruje, redukując najpierw moment obrotowy silnika. Jeśli to nie wystarczy, dodatkowo wyhamowuje poszczególne koła, co pomaga utrzymać właściwy tor poruszania się pojazdu.

Układ ESP jest rozszerzoną wersją opracowanego przez firmę Bosch w 1978 roku układu ABS (zapobiega blokowaniu się kół podczas hamowania), a obecnie pełni także wiele innych funkcji. Znaczna część funkcjonalności układu przypada dziś na funkcje dodatkowe, takie jak funkcja stabilizacji pojazdu podczas wjeżdżania na wzniesienia. Z innych ciekawych funkcji można wymienić stabilizację przyczep samochodowych lub zapobieganie ryzyku przewrócenia się pojazdu w przypadku samochodów terenowych i lżejszych samochodów użytkowych.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane