/  / O samochodzie, którego brud się nie ima

O samochodzie, którego brud się nie ima

NISSAN|
null
© Nissan
null

Czy możecie wyobrazić sobie auto z powłoką lakierniczą, do której nie przylega błoto, woda ani zwykły brud? Nissan testuje już takie rozwiązanie i jeśli wejdzie ono do produkcji seryjnej, wówczas kierowcy raz na zawsze uwolnią się od przykrego obowiązku mycia samochodu.

Specjalny superhydrofobowy i oleofobowy lakier (czyli taki, do którego nie przylega woda ani tłuszcz) został naniesiony na nadwozie nowego Nissana Note, który stał się dzięki temu pierwszym na świecie samoczyszczącym się samochodem.

W celu oceny efektywności superhydrofobowej powłoki pod kątem jej zastosowania na rynku, inżynierowie z Europejskiego Centrum Technicznego Nissana będą przez najbliższe miesiące testować samoczyszczącego się Note'a w różnych warunkach.

Nissan jest pierwszym producentem pojazdów, który zastosował technologię Ultra-Ever Dry w powłoce lakierniczej nadwozia. Ochronna warstwa powietrza między lakierem a otoczeniem skutecznie powstrzymuje wodę z kałuż i drogi przed pozostawianiem brudnych śladów na nadwoziu.Jak dotąd powłoka oferowana i sprzedawana przez UltraTech International sprawdza się jako ochrona przed typowymi czynnikami takimi jak woda deszczowa, mgła, szron, deszcz ze śniegiem czy woda z kałuży. Obecnie nie ma planów stosowania tej technologii jako fabrycznej opcji dostępnej w modelu, ale Nissan rozważa jej wykorzystanie w przyszłości.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane