/  / Nowy Superb i parasole dwa

Nowy Superb i parasole dwa

null
© Skoda
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull

W modelu Skoda Superb nowej generacji – szykowanym do premiery rynkowej w okolicach połowy bieżącego roku – jako ochronę przed deszczem przewidziano dla pasażerów nie jeden, a dwa parasole.

Jak zapowiada producent samochodów znad Wełtawy, w Superbie nowej generacji zastosowano łącznie 29 "sprytnych" rozwiązań nawiązujących do hasła marki – Simply Clever. Z powyższego dziesięć elementów dopiero co debiutuje w całej marce Skoda.

Wystarczy ruch stopą
Nowy Superb jako pierwszy model czeskiej marki oferuje funkcję bezdotykowego otwierania pokrywy bagażnika (opcja). Funkcja ta jest dostępna w połączeniu z oferowaną po raz pierwszy dla Superba limuzyny elektryczną pokrywą bagażnika.

Aby pokrywę bagażnika otworzyć bezdotykowo, wystarczy prosty ruch stopą w dolnej strefie tylnego zderzaka. Jest tam umieszczony specjalny czujnik. Funkcja działa w kombinacji z funkcją bezkluczykowego ryglowania samochodu i rozruchu silnika KESSY.

Elektryczną pokrywę bagażnika otwiera się również przez naciśnięcie przycisku obok dźwigni zmiany biegów lub przycisku pilota. Oczywiście, pokrywę bagażnika zawsze można otworzyć ręcznie, naciskając przycisk na pokrywie bagażnika.

Zamykanie klapy ułatwia funkcja Tip-To-Close – wystarczy krótko pociągnąć za pokrywę bagażnika, aby wywołać samoczynne zamykanie. Gdy samochód jest wyposażony w elektryczną pokrywę bagażnika i KESSY, pokrywę można zamknąć także sygnałem pilota (z maksymalnej odległości 3 metrów).


Szybki zaczep holowniczy
Bardzo praktyczny jest nowy w marce i modelu ręcznie odchylany zaczep holowniczy (opcja). W celu odchylenia cały zaczep holowniczy wraz z gniazdem elektrycznym odryglowuje się dźwignią w krawędzi załadowczej bagażnika. Samo odchylenie trzeba wykonać ręcznie.

Zaczep w stanie spoczynkowym jest niewidoczny, schowany pod samochodem.

W łączności ze światem
Superb ma wiele do zaoferowania w zakresie pokładowych urządzeń multimedialno-informacyjnych. Aplikacje mobilne smartfona można odtwarzać na ekranie urządzenia infotainment. Funkcja ta nazywa się SmartLink i obejmuje standardy Apple CarPlay (dla urządzeń z systemem operacyjnym iOS), Android Auto oraz MirrorLink (dla urządzeń z systemem Android).

Kolejną funkcją komunikacyjną jest SmartGate – umożliwia przesłanie danych samochodu przez Wi­Fi na smartfon i wykorzystanie ich w różnych aplikacjach mobilnych telefonu.

Zdalna obsługa
Ciekawa jest możliwość zdalnej obsługi urządzenia infotainment także z miejsc z tyłu samochodu. Po połączeniu zewnętrznego urządzenia (smartfon, tablet) przez Wi-Fi z urządzeniem infotainment Columbus osoby jadące z tyłu mogą obsługiwać radio-nawigację Columbus ze swego urządzenia, nie ruszając się z miejsca.

Zdalna obsługa infotainment działa z zastosowaniem aplikacji mobilnej Skoda Media Command, która urządzenie mobilne czyni kompatybilnym z urządzeniem infotainment pojazdu.

Do Superba opracowano uchwyt na tablet, za pomocą którego jadący z tyłu może swoje urządzenie wygodnie umocować do zagłówka fotela pasażera albo do rozłożonego podłokietnika na kanapie. Nowością jest możliwość wyposażenia kabiny samochodu z tyłu w drugie wejście USB i gniazdo elektryczne 230 V.

Oprócz tego w konsoli środkowej z przodu pierwszy raz jest wejście USB i Aux-In.

Interfejs Bluetooth do telefonu umożliwia bezpieczne telefonowanie. Schowek na telefon Phone Box zapewnia indukcyjne sprzężenie z anteną zewnętrzną. Gdy telefon zostanie włożony do schowka, jego sygnały antenowe są indukcyjnie sprzęgane z anteną w schowku, wzmacniane – po czym przesyłane do anteny GSM na dachu samochodu.

Schowki nie tylko na butelki z napojami
Superb został bogato wyposażony w schowki na butelki z napojami. W każdych przednich i tylnych drzwiach mieści się teraz butelka 1,5-­litrowa. Do tego w konsoli środkowej z przodu oraz w rozłożonym podłokietniku z tyłu można umieścić po dwie butelki 0,5-litrowe.

Tym samym Superb ma obecnie osiem schowków na butelki, które pomieszczą butelki o łącznej objętości do ośmiu litrów napojów.

Kolejna nowość – schowek z otwieraniem butelki jedną ręką. Chodzi tu o środkowy uchwyt na butelkę w konsoli środkowej, który jest tak skonstruowany, że po włożeniu do niego zwykłej półlitrowej butelki i obróceniu jej chwyta on ją od spodu – dzięki temu butelkę można podczas jazdy jedną ręką otworzyć i zamknąć.

We wszystkich czterech drzwiach Superba jest obecnie mały schowek na kamizelkę odblaskową, wymaganą przepisami w wielu krajach.

Dwa parasole
A propos drzwi. Kolejny raz Skoda ulepszyła komfortowy szczegół – schowek na parasol. Zamiast jak dotąd schowka z tyłu z lewej strony, Superb ma teraz po jednym schowku z parasolem w obu przednich drzwiach.

Schowki są wykonane z wodoszczelnego materiału, tak że można do nich schować także mokry parasol – bez obawy o przenikanie wilgoci, przy tym schowki są tak zbudowane, by woda mogła ściekać na zewnątrz.

Superb jako pierwszy model marki otrzymał specjalny schowek, w którym można bezpiecznie przewozić tablet. W tym celu urządzenie po prostu się wsuwa w wąski schowek, który znajduje się w dużym schowku Jumbo-Box w konsoli środkowej.

Pożytki z długości
Nowa Superb nie tylko jest obszerniejszy, lecz także umożliwia różnorodne wykorzystanie przestrzeni wewnętrznej. Pierwszy raz w tym modelu oparcie kanapy można złożyć przez naciśnięcie przycisku od strony komory bagażnika. Nadzwyczaj praktyczna jest możliwość przewożenia długich przedmiotów dzięki nowej konstrukcji fotela pasażera – w razie potrzeby oparcie fotela można złożyć. Wówczas do samochodu wchodzą przedmioty o długości do 3,1 metra.

Nowe siatkowe kieszenie na wewnętrznych bokach oparć foteli są przeznaczone na różne drobiazgi.

Nic się nie będzie ślizgać
Bagażnik nowego Superb oferuje praktyczne detale. Za pomocą nowych elementów mocujących Cargo można pewnie umocować przedmioty w bagażniku. Przedmiot, który trzeba umocować, po prostu się wsuwa między dwa elementy Cargo. Dzięki temu na przykład skrzynki, pudła czy też siatki z zakupami nie będą się bezwładnie przesuwać.

Nieużywane, złożone elementy Cargo pozostają umieszczone z boku komory bagażnika, nie zajmując miejsca. W razie potrzeby się je rozkłada, ustawia i mocuje rzepami znajdującymi się na spodzie.

Po raz pierwszy Superb ma w komorze bagażnika opcjonalną wyjmowaną lampkę LED – dotąd była oferowana tylko do Superba Combi.

W samochodzie seryjnie jest także skrobaczka do szyb, umieszczona na pokrywie wlewu paliwa. Skrobaczka ta stale jest wsunięta po wewnętrznej stronie pokrywy wlewu paliwa i – gdy trzeba – łatwo po nią sięgnąć.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane