/  / Nowy silnik benzynowy Nissana

Nowy silnik benzynowy Nissana

NISSAN|
null
© Nissan
null

Nissan prezentuje trzycylindrowy silnik 1.5 z turbodoładowaniem, który waży 40 kilogramów i wytwarza aż 400 KM mocy.

Nissan nie tylko wkroczy na nowy grunt wystawiając model Zeod RC z unikatowym silnikiem elektrycznym w tegorocznym 24-godzinnym wyścigu Le Mans, ale także zrewolucjonizuje standardy osiągów i efektywności silnika spalinowego, który wraz z jednostką elektryczną posłuży do napędu wspomnianego pojazdu.

Nissan Zeod RC, który wystartuje w czerwcowym Le Mans, jest pierwszym samochodem zdolnym do przejechania pełnego okrążenia toru de la Sarthe wyłącznie na zasilaniu prądem. Jedno okrążenie w każdej rundzie ("runda paliwowa" trwa około godziny) samochód ma pokonywać na silniku elektrycznym, a następnie rolę jednostki napędowej będzie przejmował nowy turbodoładowany, trzycylindrowy silnik Nissana DIG‑T R 1.5.

Niezwykle mały silnik spalinowy waży zaledwie 40 kg, ale wytwarza aż 400 KM mocy. Wymiary jednostki bez osprzętu to zaledwie 500 mm wysokości, 400 mm długości i 200 mm szerokości.

Wprawdzie wspomniane 40 kg to zbyt dużo, jak na bagaż podręczny do samolotu, ale same gabaryty silnika nie stanowiłyby przeszkody przed wniesieniem go na pokład w największych portach lotniczych na świecie.

Silnik DIG-T R Nissana rozwija 380 Nm momentu obrotowego przy 7500 obr./min. 10 KM na kilogram to lepszy stosunek mocy do masy niż udało się uzyskać w nowych silnikach, które będą wykorzystywane w tegorocznych Mistrzostwach Świata Formuły 1.

W ramach całościowej koncepcji pojazdu Zeod RC, w której nacisk położono na downsizing i efektywność, Nissan zwrócił się o pomoc przy konstruowaniu silnika do firmy Total jako nowego partnera specjalizującego się w smarach i olejach. Francuski producent ściśle współpracował z inżynierami Nissana przy opracowywaniu paliwa i środków smarujących pod kątem maksymalnego wykorzystania potencjału silnika.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane