/  / Nowy rekord zasięgu elektrycznego autobusu BYD

Nowy rekord zasięgu elektrycznego autobusu BYD

BYD|
null
© BYD
nullnullnullnull

Nowy rekord zasięgu (336 km) elektrycznego autobusu BYD e-bus12 na jednym ładowaniu po drogach publicznych został pobity pod czujnym okiem Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.

W Gdańsku pasażerowie ZKM Gdańsk mogli przez ostatni tydzień korzystać z w pełni elektrycznego autobusu BYD E-bus12. Ekologiczny, 12-metrowy autobus chińskiego producenta kursował m.in. na liniach 129, 142, 295.

Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku testował pojazd od 15 do 22 lipca.

Gdańsk jest czwartym polskim miastem, w którym testowany jest autobus BYD E-bus12 (po MZA Warszawa, MPK Kraków oraz PKM Jaworzno).

W zeszłym roku ZKM Gdańsk testował już jeden elektryczny autobus.

Nowy rekord zasięgu
W nocy z 12 a 13 lipca po zakończonych testach w Jaworznie w pełni elektryczny autobus BYD wyjechał w trasę do Gdańska. Zgodnie z planem pokonał aż 336 km, dojeżdżając do Włocławka
i bijąc w ten sposób poprzedni rekord (dystans 310 km z Warszawy do Krakowa).

Na trasie bicia rekordu pojawiły się liczne utrudnienia takie jak niespodziewane w nocy korki (około 2-godzinny zator na drodze w okolicach Łodzi) oraz ciągłe opady deszczu. Co za tym idzie, nie tylko opory toczenia były większe, ale również zużycie energii związane z włączoną przez czas przejazdu klimatyzacją, elektrycznym ogrzewaniem pojazdu i wycieraczkami.

Mimo napotkanych utrudnień po przejechaniu aż 336 km w deszczu, po zaparkowaniu w miejscu przeznaczenia autobus dysponował nadal aż 14% baterii.

Dla zapewnienia transparencji oraz niezależności przeprowadzanej próby bicia rekordu ciągły nadzór i patronat rekordu zostały objęte przez Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej z Warszawy.

To KMKM wydelegował również kierowcę oraz kontrolującego przebieg próby bicia rekordu delegata.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane