/  / Nowy Nissan X-Trail i gama silnikowa

Nowy Nissan X-Trail i gama silnikowa

NISSAN|
Nissan X-Trail [2013]
© Nissan
Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]Nissan X-Trail [2013]

Nowy Nissan X-Trail będzie dostępny z turbodoładowanym silnikiem wysokoprężnym dCi 130, w wersjach z napędem na przednią lub obie osie oraz z automatyczną skrzynią biegów Xtronic, dostępną w odmianie 2WD. Turbodoładowany benzynowiec 1.6 DIG-T o mocy 163 KM dołączy do oferty w roku 2015.

Sercem nowego modelu X-Trail jest czterocylindrowy silnik dCi 130, generujący 320 Nm momentu obrotowego. Zgodnie z koncepcją downsizingu jednostka o pojemności 1,6 litra zapewnia tyle samo momentu obrotowego co dwulitrowy silnik dCi, a jest przy tym znacznie oszczędniejsza i mniej uciążliwa dla środowiska.

Silnik o mocy 130 KM (96 kW), opracowany wspólnie z Renault jako partnerem w sojuszu, należy do najbardziej zaawansowanych jednostek wysokoprężnych w swoim segmencie. Zastosowano w nim szereg innowacji technicznych służących obniżeniu zużycia paliwa i emisji CO2.

Jedną z nich jest niskociśnieniowy układ recyrkulacji schłodzonych spalin, który przyczynia się do zmniejszenia emisji tlenków azotu i CO2. Zoptymalizowano także układ chłodzenia silnika w taki sposób, aby znacznie szybciej osiągał on temperaturę roboczą.

To z kolei pomaga zmniejszyć straty energii potrzebnej na pokonanie tarcia przy rozruchu zimnego silnika, a tym samym obniżyć zużycie paliwa.Obniżanie emisji CO2
Nowa jednostka dCi 130 jest stosowana zarówno w wersji pojazdu z napędem na jedną, jak i na dwie osie. W przypadku wersji z napędem na przednią oś i manualną skrzynią biegów, emisja CO2 wynosi zaledwie 129 g/km, natomiast w wersji ze skrzynią automatyczną Xtronic - 135 g/km. W odmianach z napędem na wszystkie koła, wyposażonych w przekładnię All Mode 4x4-i, emisja wynosi 139 g/km, czyli aż o 18% mniej w porównaniu z poprzednią generacją modelu.

Powyższe wartości nie są wyłącznie zasługą poprawionej efektywności i osiągów silnika i układu przeniesienia napędu. Nowy X-Trail jest oszczędniejszy także dzięki obniżeniu masy i lepszym właściwościom aerodynamicznym. Wprowadzono szereg nowych rozwiązań w celu skompensowania większej powierzchni czołowej w porównaniu z poprzednim modelem.

Na przykład zastosowanie klapy bagażnika wykonanej w znacznej części z tworzywa sztucznego pozwoliło obniżyć masę tego elementu o 7 kilogramów. Nowy aerodynamiczny kształt lusterek bocznych, osłaniający układ wydechowy spojler pod podwoziem oraz część tylnego pasa także przyczyniły się do tego, że nowy X‑Trail okazuje się wydajny, jak nigdy dotąd.

Nowoczesne skrzynie biegów
Nowy X‑Trail wejdzie na rynek z dwiema przekładniami do wyboru: sześciobiegową ręczną oraz nową bezstopniową przekładnią automatyczną Xtronic (oferowaną tylko w wersjach z napędem na przednią oś).

Przekładnia Xtronic została opracowana pod kątem zapewnienia wysokiej kultury pracy i naturalnych wrażeń z jazdy. W odróżnieniu od tradycyjnych skrzyń bezstopniowych, Xtronic w nowym modelu X-Trail imituje działanie przekładni automatycznej o wielu przełożeniach, co ujawnia się zwłaszcza przy gwałtownym przyspieszaniu, kiedy przełożenia zmieniają się skokowo. W trakcie spokojniejszej jazdy zmiana przełożeń następuje subtelniej i łagodniej.

Xtronic łączy zatem zalety obu systemów przeniesienia napędu: pracuje płynnie i delikatnie przy małym obciążeniu silnika, ale jednocześnie bardziej bezpośrednio reaguje na zdecydowane wciśnięcie pedału przyspieszenia.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane