/  / Nowy Mondeo wykryje pieszego

Nowy Mondeo wykryje pieszego

Ford|
null
© Ford
null

Nowy Mondeo to pierwszy model Forda, który oferuje system Pedestrian Detection. Układ służy do wykrywania osób znajdujących się na drodze przed autem oraz pieszych przekraczających tor ruchu pojazdu.

Opracowany przez Forda system Pre-Collision Assist z technologią wykrywania pieszych Pedestrian Detection wykrywa osoby znajdujące się na drodze przed autem oraz pieszych, którzy przekraczają tor ruchu pojazdu, a następnie automatycznie aktywuje układ hamulcowy, jeśli kierowca nie podejmie odpowiednich działań zmierzających do uniknięcia kolizji. System przetwarza informacje zgromadzone przez kamerę zainstalowaną za przednią szybą oraz radar umieszczony w przednim zderzaku i porównuje je z danymi zgromadzonymi w bazie, aby odróżnić „kształty osób” od typowych obiektów i elementów scenerii znajdujących się w pobliżu drogi.

Jeśli układ wykryje pieszego poruszającego się przed samochodem i oszacuje, iż może dojść do zderzenia, wówczas kierowca otrzyma wstępne ostrzeżenie wizualne i dźwiękowe. Jeśli kierujący nie zareaguje w odpowiedni sposób, system skróci czas potrzebny na aktywowanie hamulców, zmniejszając odległość pomiędzy klockami hamulcowymi i tarczami. Jeśli prowadzący nadal nie reaguje, układ automatycznie uruchamia hamulce, aby wytracić prędkość.

Inżynierowie Forda przetestowali system na zamkniętym torze, używając manekinów rzeczywistych rozmiarów. Przez wiele miesięcy sprawdzano również działanie układu w rzeczywistych warunkach na drogach w różnych częściach świata, aby potwierdzić jego niezawodność.

"Testy w realnych warunkach miały dla nas ogromne znaczenie. Na ulicach można spotkać pieszych o różnym wzroście, różnej wadze i o wielu różnych posturach - wylicza Gregor Allexi, inżynier ds. bezpieczeństwa aktywnego, Ford of Europe. "Pokonaliśmy ponad 500 000 kilometrów, aby mieć pewność, iż działanie systemu Pedestrian Detection zostało sprawdzone w wielu zróżnicowanych sytuacjach i z udziałem osób o różnej budowie ciała".

Zapobiegać kolizjom z innymi autami
W celu złagodzenia skutków zderzenia lub zapobiegnięcia kolizji z pojazdem jadącym z przodu, nowy Mondeo rozpocznie również automatyczne hamowanie. System zapobiegania kolizjom przy małych prędkościach Active City Stop działa do prędkości 40 km/h. Przy wyższych prędkościach do akcji wkracza nowy system Pre-Collision Assist, który za pomocą radaru i kamery skanuje obszar przed pojazdem, a w razie konieczności automatycznie aplikuje maksymalną siłę hamowania, aby zapobiec uderzeniu w tył poprzedzającego pojazdu lub złagodzić skutki uderzenia.

"Nowy Ford Mondeo jest najbardziej zaawansowanym technologicznie modelem Forda wprowadzonym do sprzedaży w Europie - podkreśla Ulrich Koesters, dyrektor linii pojazdów, Ford of Europe. "Elementy takie jak system Pre-Collision Assist z technologią wykrywania pieszych Pedestrian Detection dbają o bezpieczeństwo kierowców podczas jazdy po zatłoczonych centrach miast".
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane