/  / Nowości SUV prosto z Frankfurtu

Nowości SUV prosto z Frankfurtu

SAMAR|
null
© Materiały prasowe
nullnullnullnullnullnullnullnull

Wielkimi krokami zbliża się otwarcie salonu motoryzacyjnego IAA 2013 we Frankfurcie. Oto kilka nowości segmentu SUV, które naszym zdaniem zasługują na uwagę tym bardziej, że już niedługo samochody te będzie można kupić w naszych salonach.

Dacia Duster
Pomimo stosunkowo krótkiej kariery rynkowej (debiut handlowy w Polsce nastąpił w marcu 2010) Dacia Duster wzbudziła już ogromne zainteresowanie nie tylko w naszym kraju. Nie bez znaczenia była bardzo przystępna jak na model SUV cena wersji bazowej, którą importer ustalił na konkurencyjnym poziomie od 39 900 złotych.

Teraz przyszedł czas na odnowienie stylistyki Dustera, który w porównaniu z poprzednikiem prezentuje bardziej dopracowany design z mocniejszym akcentem położonym na terenowy charakter pojazdu. Zmieniony został przód auta: zmodyfikowana, ozdobiona dwiema chromowanymi listwami osłona chłodnicy obejmuje nowy, obniżony wlot powietrza i nowe, dwufunkcyjne reflektory ze światłami do jazdy dziennej.

Jak zapowiada generalny importer, w Polsce nowy Duster trafi do sprzedaży na przełomie listopada i grudnia.

Skoda Yeti
Skoda Yeti to również samochód dobrze kojarzony na polskim rynku, chociaż ma dłuższy staż rynkowy niż Dacia Duster. Czeski producent wie, że kompaktowe samochody typu SUV cieszą się wśród klientów coraz większą popularnością i wraz z modernizacją Yeti postanowiono pójść o krok dalej: teraz w ofercie Skody będzie dostępna nie jedna, a dwie różne wersje Yeti. Pierwsza to samochód dopasowany do dynamicznego życia w metropolii, natomiast druga nadaje się bardziej do jazdy w trudniejszym terenie.

Obie wersje nowej Skody Yeti różnią się wyraźnie charakterem wykończenia: wersja miejska ma zderzaki i boczne elementy ochronne pokryte lakierem w kolorze nadwozia, podczas gdy w wersji Outdoor wykonano je z wytrzymałego, twardego plastiku.

Jak planuje generalny importer, pierwsze egzemplarze nowej Skody Yeti mają pojawić się w polskich salonach sprzedaży na początku grudnia.

Kia Soul
Ten atrakcyjnie dla oka zaprojektowany miejski crossover doczekał się modelu drugiej generacji. Ponieważ poprzednik najwyraźniej przypadł do gustu klientom, producent postanowił utrzymać dotychczasową stylistykę auta, decydując się na wprowadzenie modyfikacji mających charakter ewolucyjny raczej niż rewolucyjny. Nowa Kia Soul, której rozstaw osi zwiększył się o 20 mm, jest dziełem specjalistów ze centrum stylistycznego Kia Motors w Kalifornii, przy czym ciekawe pomysły podsunęli też koledzy pracujący w Europie i Korei Południowej.

Wnętrze Kii Soul zostało natomiast zmodernizowane tak, aby podnieść poziom jakości odczuwalnej zastosowanych materiałów wykończenia.

Jak udało nam się dowiedzieć, nowa Kia Soul pojawi się w ofercie na polskim rynku prawdopodobnie w drugim kwartale przyszłego roku.

Mercedes-Benz GLK
A teraz może jakiś kompaktowy SUV klasy premium? Proszę bardzo! Z okazji wrześniowych targów we Frankfurcie marka Mercedes szykuje prezentację nowego projektu GLA, który ma szansę sporo namieszać w swoim segmencie. Atuty samochodu to m.in. dynamiczny, agresywny styl, nowoczesne jednostki napędowe o dopracowanej ekonomice paliwowej oraz udoskonalenia w dziedzinie aerodynamiki.

Warto dodać, że GLA jako pierwszy SUV w ofercie koncernu ze Stuttgartu będzie opcjonalnie oferowany z kolejną generacją stałego napędu na cztery koła 4Matic z całkowicie zmiennym rozdziałem momentu obrotowego.

Przyjmowanie zamówień na nowy model GLA dealerzy rozpoczną w listopadzie. W salonach auto Mercedesa pojawi się na początku przyszłego roku.

Intrygujące modele koncepcyjne
Czym byłby salon we Frankfurcie bez ciekawych samochodów koncepcyjnych często stanowiących przedsmak gotowej wersji produkcyjnej, która na rynku pojawi się w niedalekiej przyszłości? Na tegorocznej imprezie nie zabranie ciekawych pomysłów właśnie w segmencie SUV. Można tu wymienić nowości studyjne takich marek jak Lexus, który szykuje crossover średniej wielkości oznaczony jako LF-NX, czy Kia, która dzięki projektowi Niro chce mieć w ofercie produkt stanowiący konkurencję dla nietuzinkowego Nissana Juke.

Ciekawą nowość szykuje na swoim stoisku również marka Suzuki, która zapowiada premierę niewielkiego rozmiarami nadwozia modelu Suzuki iV-4. Jak na razie mało konkretów podanych zostało do wiadomości. Koncern zapowiada tylko, że stylistyka Suzuki iV-4 podkreśla nowoczesność i innowacyjność, jednocześnie nawiązując elementami nadwozia do charakterystycznych rozwiązań stosowanych w SUV-ach japońskiej marki.  

A kiedy zadebiutuje Porsche Macan?
Na koniec jeszcze jedna ciekawa informacja. Otóż wbrew temu, co podaje część mediów motoryzacyjnych, światowa premiera modelu Porsche Macan nie nastąpi podczas wrześniowych targów IAA 2013 we Frankfurcie. Jak udało się nam ustalić z bardzo wiarygodnego źródła, najnowszy model Porsche będzie atrakcją wystawy branżowej Los Angeles Auto Show w listopadzie.

Wprowadzając do produkcji ekonomiczny i dynamiczny model Macan, Porsche chce poszerzyć swoją obecność w segmencie SUV, cieszącym się wielkim popytem na całym świecie.


 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane