/  / Nowe moto hity z naszej części Europy

Nowe moto hity z naszej części Europy

Nowa Lancia Ypsilon
© Materiały prasowe
Nowa Lancia YpsilonNowy Opel Astra GTCNowy Hyundai i30Citroen C1 restylingPeugeot 107 restylingToyota Aygo restylingSEAT MiiSkoda CitigoVolkswagen up!Volkswagen up! wersja pięciodrzwiowaPeugeot 208Nowa Kia cee'd

Oto przygotowane przez IBRM Samar zestawienie modeli, które w tym roku zadebiutują w salonach sprzedaży, a miejscem ich pochodzenia są fabryki zlokalizowane w Polsce lub u naszych południowych sąsiadów.

Fabryki zachodnich koncernów ulokowane w takich krajach jak Polska, Czechy i Słowacja stanowią bardzo ważne ogniwo działalności branży motoryzacyjnej w Europie i nie tylko. Oto przygotowane przez IBRM Samar zestawienie modeli, które w tym roku zadebiutują w salonach sprzedaży, a miejscem ich pochodzenia są fabryki zlokalizowane w Polsce lub u naszych południowych sąsiadów.

Polska

W roku ubiegłym byliśmy świadkami następujących wydarzeń:
- uruchomienie produkcji nowej Lancii Ypilon w tyskich zakładach Fiat Auto Poland
- wyprodukowanie dwumilionowego egzemplarza modelu Fiat Panda II w tyskich zakładach Fiat Auto Poland
- zakłady Volkswagen Poznań wyprodukowały milionowy egzemplarz modelu Volkswagen Caddy. Jubileuszowym modelem okazało się auto w wersji Comfortline 1.6 TDI 75 kW;
- rozpoczęcie produkcji modelu Opel Astra GTC nowej generacji w gliwickich zakładach General Motors Manufacturing Poland.

Od jakiegoś czasu wiarygodne źródła branżowe informują o planach uruchomienia w Gliwicach produkcji nowych wersji modelowych Opla Astry IV, jak również o potencjalnej możliwości ulokowania w polskiej fabryce produkcji samochodów marki Chevrolet.

Czechy
W tym roku rozpoczęto lub rozpocznie się produkcja następujących modeli:
- Hyundai i30 nowej generacji w wersji hatchback; latem czeska fabryka Hyundai Motor ma w planach ruszyć z produkcją kombi, a nieco później dojdzie jeszcze bardziej sportowa odmiana trzydrzwiowa hatchback.
- fabryka spółki joint-venture TPCA w Kolinie dostarcza na rynek egzemplarze siostrzanych modeli Citroen C1/Peugeot 107/Toyota Aygo, które w tym roku doczekały się zmian modernizacyjnych. Samochody zostały zaprezentowane szerokiej publiczności z okazji styczniowej wystawy branżowej w Brukseli;
- spółka Skoda Auto jest w trakcie rozbudowy zakładów w Mlada Boleslav, gdzie rozpocznie się produkcja trzeciego modelu pozycjonowanego między Fabią a Octavią. W prasie motoryzacyjnej przeczytać można, że auto będzie nazywać się Rapid, podobnie jak jego odpowiednik dostępny już w sprzedaży w Indiach.

Słowacja
W drugiej połowie ubiegłego roku ruszyła w zakładach Volkswagen AG koło Bratysławy produkcja seryjna siostrzanych modeli SEAT Mii/Skoda Citigo/Volkswagen up! W tym roku gama każdej z trzech wymienionych marek zostanie rozszerzona jeszcze o wersję pięciodrzwiową.

Pod koniec ubiegłego roku fabryka PSA Peugeot Citroen na Słowacji rozpoczęła przygotowania do rozpoczęcia seryjnej produkcji modelu Peugeot 208. Auto zostanie zaprezentowane szerokiej publiczności przy okazji marcowej wystawy motoryzacyjnej w Genewie.

W najbliższych tygodniach bieżącego roku zakłady Kia Motors w Żylinie rozpoczną seryjną produkcję modelu Kia cee’d po gruntownych zmianach modernizacyjnych. Jako pierwsza zadebiutuje na rynku wersja hatchback, do której niedługo dołączy też odmiana kombi. Pierwsze egzemplarze zupełnie nowej Kia cee’d trafią do polskich salonów już pod koniec kwietnia.

Rafał Żaglewski
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane