/  / Nowa Mazda2 i nowy diesel

Nowa Mazda2 i nowy diesel

Mazda|
null
© Mazda
null

Japońska marka wierzy w sukces technologii Diesla, która pojawi się w ofercie modelu Mazda2 nowej generacji. Będzie to konstrukcja 1.5 Skyactiv-D o mocy 105 KM.

Motor Skyactiv-D 1.5, zaprezentowany po raz pierwszy podczas marcowego salonu w Genewie wraz z samochodem koncepcyjnym Mazda Hazumi (auto na zdjęciu; stanowi bazę dla nowej Mazdy2), posiada wiele zalet większego silnika Skyactiv-D 2.2, montowanego w takich samochodach jak Mazda CX-5, Mazda6 oraz Mazda3.

Podobnie jak jej większy "brat", jednostka Skyactiv-D 1.5 osiąga niski stopień sprężania (14,8:1) i posiada zoptymalizowany układ zapłonowy pozwalający na uzyskanie dynamicznych osiągów podczas ruszania z miejsca.

Innowacyjne rozwiązania zastosowane w nowym silniku z rodziny Skyactiv o małej pojemności umożliwiają rozszerzenie zakresu spalania homogenicznej mieszanki z wysokim nadmiarem powietrza i dodatkowe zmniejszenie oporu mechanicznego. Jednym z nowatorskich rozwiązań jest technologia izolacji, zapobiegająca wyższym stratom chłodzenia charakterystycznym dla mniejszych silników. Wszystko to sprawia, że nowy diesel jest według Mazdy niezwykle wydajny i gwarantuje niskie zużycie paliwa. Co ważne, spełnia wymogi normy Euro 6 bez potrzeby dodatkowego instalowania kosztownych układów oczyszczania spalin.

Nowości japońskie 2014

Oprócz wspomnianego silnika Skyactiv-D 1.5 w nowej "dwójce" zastosowano całą gamę rozwiązań opartych na technologii Skyactiv, takich jak 6-stopniowa przekładnia automatyczna Skyactiv-Drive oraz manualna przekładnia Skyactiv-MT. Samochód uzbrojono również w układ start-stop (i-stop) oraz system odzyskiwania energii wytwarzanej podczas hamowania i-ELOOP.

Według danych pomiarowych producenta, nowy diesel rozwija maksymalną moc 105 KM przy 4000 obr./min., natomiast moment obrotowy rośnie do 250 Nm i jest dostępny przedziale 1500-2500 obr./min. (obie wartości netto).

Nowa Mazda z segmentu B najpierw pojawi się w sprzedaży na rynku japońskim.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane