/  / Nowa Mazda i nowy silnik turbo 2.5T

Nowa Mazda i nowy silnik turbo 2.5T

null
© Mazda
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull

Podwójna premiera u Japończyków. Firma prezentuje nie tylko nowy model – z oznaczeniem Mazda CX-9 – ale także nowy silnik benzynowy z turbodoładowaniem. To jednostka 2.5T o mocy 250 koni.

Na targach w Los Angeles japońska marka prezentuje nowy silnik oraz nowy model samochodu: Skyactiv-G 2.5T to pierwsza turbodoładowana jednostka benzynowa z serii Skyactiv-G, zaś Mazda CX-9 to nowość w segmencie rodzinnych SUV-ów.

Najmocniejszy silnik Mazdy
Skyactiv-G 2.5T jest obecnie najmocniejszym silnikiem w ofercie Mazdy. W wersji na rynek północnoamerykański rozwija on moc 250 KM i maksymalny moment obrotowy na poziomie 420 Nm.

Turbodoładowana jednostka z bezpośrednim wtryskiem paliwa, oparta na wolnossącym silniku Skyactiv-G 2.5, zapewnia jeszcze lepsze liniowe przyspieszenie – zwłaszcza w niskim i średnim zakresie obrotów, a także charakteryzuje się wysoką elastycznością.

Podobnie jak w przypadku wszystkich silników z rodziny Skyactiv, pojemność motoru 2.5T została zoptymalizowana, a nie zmniejszona, co pozwoliło wyeliminować typowe problemy związane z turbodoładowaniem – takie jak "turbodziura" i poziom zużycia paliwa, który w rzeczywistej eksploatacji często odbiega wyraźnie od tego, co deklaruje w prospekcie producent.Dynamic Pressure Turbo
Jednym z zastosowanych w konstrukcji 2.5T rozwiązań jest system Dynamic Pressure Turbo. To turbosprężarka, w której maksymalizację wydajności turbiny osiąga się poprzez zmienną pulsację spalin w zależności od prędkości obrotowej silnika. System recyrkulacji spalin (EGR) pozwala na utrzymywanie odpowiedniej proporcji mieszanki paliwowo-powietrznej i dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu niezbędnego do spalenia paliwa, w szerokim zakresie obrotów silnika.

Mazda dla Amerykanina
Silnik Skyactiv-G 2.5T znajdzie zastosowanie w zupełnie nowym modelu, jakim jest debiutująca równolegle Mazda CX-9. Ten rodzinny SUV – zaprojektowany przede wszystkim z myślą o klientach w USA – dysponuje na pokładzie miejscem dla siedmiu osób, które siedzą w trzech rzędach. W ofercie modelowej pojawi się m.in. układ napędu na 4 koła (i-Activ AWD).

Jak informuje producent, Mazda CX-9 nie jest obecnie planowana jako premiera na rynek europejski.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane