/  / Nissan LEAF w trójce najpopularniejszych aut

Nissan LEAF w trójce najpopularniejszych aut

null
© Nissan
null

Nissan LEAF zajmuje trzecie miejsce wśród najlepiej sprzedających się samochodów osobowych w Norwegii w 2016 roku oraz pierwsze miejsce wśród samochodów elektrycznych.

Sprzedaż Nissanów LEAF w Norwegii znacznie wzrosła od ubiegłego roku – dotychczas w 2016 roku sprzedano 2450 egzemplarzy, czyli o 58,7% więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Model utrzymuje pozycję najlepiej sprzedającego się samochodu elektrycznego wszechczasów z globalnym wynikiem ponad 224 000 egzemplarzy.

Z ostatnich danych wynika, że w 2016 roku Nissan LEAF jest nie tylko najlepiej sprzedającym się samochodem elektrycznym na świecie, ale także zajmuje trzecie miejsce w ogólnym rankingu sprzedaży samochodów osobowych w Norwegii.

Po norweskich drogach jeździ już prawie 25 000 Nissanów LEAF, a jego sprzedaż w tym kraju błyskawicznie rośnie. Od początku 2016 roku Norwegowie kupili 2450 egzemplarzy modelu LEAF, co stanowi wzrost o 58,7% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wcześniej Nissan ogłosił też nowy rekord sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie: w roku obrachunkowym 2015/16 sprzedał on 16 916 takich pojazdów.Nissan już jakiś czas temu podjął decyzję o rozwijaniu technologii bezemisyjnej, uznając ją za zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju i praktyczne rozwiązanie w transporcie. Marka wspiera realizację koncepcji stuprocentowej elektrycznej mobilności od 2010 roku. Właśnie wtedy, znacznie wyprzedzając konkurencję, firma wprowadziła na rynek Nissana LEAF – pierwszy na świecie masowo produkowany samochód elektryczny. Kolejnym modelem był e‑NV200 – praktyczny i uniwersalny w pełni elektryczny samochód użytkowy.

Norwegia jest jednym z największych rynków samochodów elektrycznych w Europie. Jak dotąd w 2016 roku 15% sprzedaży nowych samochodów przypada tam właśnie na pojazdy z napędem elektrycznym. Nissan wspiera rozbudowę norweskiej infrastruktury szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. W ramach współpracy z supermarketami KIWI firma zainstaluje 50 stanowisk szybkiego ładowania przy sklepach tej sieci w całym kraju.

Dodajmy, iż ceny Nissana Leafa w Norwegii startują, po uwzględnieniu promocji, z poziomu 199.990 koron norweskich, co stanowi równowartość około 21.343 tysięcy euro. Co ciekawe, niewiele tańszym autem jest w tym skandynawskim kraju Skoda Fabia kombi, kosztująca od 196.500 tysięcy koron (20.986 euro). Różnica w cenie obu pojazdów wynosi zatem jedynie 373 euro, czyli około 1.650 złotych. Przypomnijmy, iż w Polsce różnica ta (w analogicznych wersjach wyposażenia) wynosi ponad 78 tysięcy złotych na niekorzyść auta elektrycznego. Leaf w wersji podstawowej jest jednocześnie na rynku polskim o ponad 33 tysiące złotych droższy  niż w Norwegii.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane