/  / Niewielkie wahania cen paliw na stacjach

Niewielkie wahania cen paliw na stacjach

E-petrol.pl|
null
null

Drugi październikowy tydzień okazał się dość spokojny i przychylny dla kierowców. Zgodnie z piątkowymi prognozami e-petrol.pl, szczególnie w przypadku benzyn, można było liczyć na niewielkie spadki i tak też się stało. Sprawdziły się także prognozy dotyczące wzrostowej korekty cen oleju napędowego.

Średnia cena benzyny w Polsce w tym tygodniu spadła o 1 gr. Teraz za litr najpopularniejszej benzyny bezołowiowej 95 trzeba średnio zapłacić 4,44 zł. Średnia cena detaliczna oleju napędowego wzrosła natomiast o 3 gr i wynosi dziś przeciętnie 4,29 zł. Kierowcy samochodów z instalacją gazową od kilkunastu tygodni przyzwyczajeni do bardzo stabilnych cen musieli zaakceptować zwyżkę (3 gr) - autogaz na stacjach kosztuje przeciętnie 1,85 zł/l.

Ceny paliw monitorowane przez e-petrol.pl mieszczą się w ostatnim czasie w dość szerokich przedziałach. W przypadku najpopularniejszej benzyny „95” w zależności od miejscowości i typu stacji można ją kupić już w cenie 4,16 zł/l, jednak zdarzają się też stacje, gdzie benzynę sprzedaje się po 4,78 za litr. W przypadku diesla rozstrzał cenowy jest szerszy - w zależności od regionu i typu stacji można w tym tygodniu olej napędowy kupić w cenach 3,95-4,76 zł/l. Alternatywny wobec benzyny autogaz zatrzymał się na poziomie 1,85 zł/l, ale kierowcy mogli na dystrybutorach zobaczyć ceny z przedziału 1,64-2,14zł/l. Tak duże różnice wynikają nie tyle z regionu, województwa czy miasta, ale przede wszystkim z charakteru stacji. Tradycyjnie, najniższe ceny oferują obiekty, należące do sieci hipermarketów i stacje automatyczne, z większym wydatkiem trzeba się natomiast liczyć podjeżdżając na stacje koncernów paliwowych.

Analizując ceny regionalnie okazuje się, że średnio najdrożej benzynę „95” tankowali w tym tygodniu mieszkańcy województw zachodniopomorskiego i opolskiego - w cenie odpowiednio 4,61 i 4,53 zł za litr. W tych regionach oferowano także najdroższy w kraju diesel – litr oleju napędowego kosztował tam: 4,42 i 4,39 zł.  Z najmniejszym wydatkiem za napełnienie baku benzyną liczyli się mieszkańcy z woj. świętokrzyskiego, którzy za popularną „95” musieli wydać zaledwie 4,31 zł, czyli 13 gr poniżej średniej ogólnopolskiej. Najtańszy diesel był dostępny na stacjach paliw w województwach: lubelskim i śląskim, gdzie najczęściej litr oleju napędowego tankowano w cenie 4,26 zł.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane