/  / Niemcy pokonani, Volvo się cieszy

Niemcy pokonani, Volvo się cieszy

null
© Volvo Cars
null

To niespodzianka! Volvo nie dało się markom niemieckim na ich własnym "podwórku" i pewnie sięgnęło po pierwsze miejsce w rankingu zadowolenia klienta według ADAC 2014.

Niemiecki automobilklub ogłosił niedawno wyniki najnowszej edycji badania na temat zadowolenia klientów Kundenbarometer 2014. Na miejscu pierwszym rankingu marek uplasowało się Volvo z wynikiem łącznie 79,5 punktów. Tym samym Szwedzi poprawili swoje notowania sprzed roku aż o 6 oczek w górę.

W badaniu ADAC uwzględniono stopień zadowolenia niemieckich kierowców z posiadanego samochodu, jak również z jakości obsługi dealerskiej oraz serwisu. Volvo wypadło dobrze zwłaszcza w rankingu modeli, gdzie XC60 zapewniło sobie pierwsze miejsce z oceną aż 81,9%.

Za Volvo miejsca na podium przypadło w udziale kolejno Audi oraz BMW. Podczas gdy marka z Ingolstadt utrzymała pozycję zajmowaną przed rokiem, to już firma z Monachium zanotowana jednak spadek notowań o jedno oczko (78,2 punktów).

Na miejscach od 4 do 6 włącznie plasują się natomiast marki o korzeniach japońskich – Toyota, Honda oraz Mazda. Co ciekawe, tylko ostatnia z wymienionej trojki poprawiła swoje notowania z roku ubiegłego, awansując o 4 oczka.

W sondażu przeprowadzonym na zlecenie ADAC drogą internetową wzięło udział ponad 20 000 zmotoryzowanych, którzy użytkują samochód mający maksymalnie 3,5 roku licząc od daty pierwszej rejestracji. Wśród łącznie 25 marek sklasyfikowanych w rankingu ADAC stawkę zamyka Fiat i Chevrolet z ocena na poziomie odpowiednio 66,1 oraz 63,4 punktów.


Autor: Rafał Żaglewski
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane