/  / Niebezpieczny brud

Niebezpieczny brud

SJR|
null
© Szkoła Jazdy Renault
null

W okresie zimowym – z powodu topniejącego śniegu – na drogach często zbiera się błoto i sól, co skutkuje koniecznością częstych wizyt kierowców na myjni. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z ryzyka, jakie niosą za sobą brudne lampy czy niedomyte szyby.

Statystycznie aż 9 na 10 kierowców jeździ z zabrudzonymi światłami, ryzykując takimi niebezpiecznymi sytuacjami jak zderzenie czołowe czy potrącenie pieszego. Tacy kierowcy mogą być ukarani mandatem w wysokości nawet 500 złotych.  

Kwestia bezpieczeństwa
Zabrudzone światła i szyby powodują ograniczoną widoczność. W warunkach zimowych, kiedy wymieszany z solą, topniejący śnieg osadza się na szybach i światłach samochodu, widoczność zmniejsza się z każdym przejechanym metrem. Przejeżdżając 200 metrów po posypanej solą drodze efektywność naszych świateł może zmaleć nawet o 60%, a widoczność będzie ograniczona o 15-20%.

"Ważne, by dbać o czystość swojego samochodu przede wszystkim dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu. Sprawdzajmy regularnie, czy na lampach nie osadził się brud. Będąc na stacji benzynowej możemy wykorzystać chwilę, gdy tankujemy paliwo i przemyć brudne lampy i szyby - radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Czystość pomaga
Samochód utrzymany w czystości to nie tylko dobra widoczność dla jego kierowcy. "Także inni uczestnicy ruchu dzięki temu, że nasze reflektory świecą jasnym, pełnym światłem, widzą nasz pojazd z dużo większej odległości niż wówczas, gdy osad czy brud zalega na lampach. Poprawnie działające światła sprawiają, że jesteśmy widoczni z dużej odległości nawet w słoneczne dni - mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Utrzymując czystość lamp i szyb w większym stopniu możemy uniknąć zbyt późnych reakcji na drodze i tak poważnych sytuacji jak zderzenie czołowe czy potrącenie pieszego. W trudnych warunkach pogodowych i z ograniczoną widocznością kierowca ma szansę zauważyć kogoś na drodze z odległości nie większej niż 15-20 metrów.

W takiej sytuacji zazwyczaj nie ma wystarczająco czasu nawet na rozpoczęcie hamowania. Dlatego tak ważne jest, aby szyby i reflektory pozostawały stale czyste.  

Kosztowne skutki niemycia
Kiedy policjant zobaczy, że kierowca ma ograniczoną widoczność z powodu brudnych szyb czy lamp, może zatrzymać taki pojazd, skierować wprost do myjni i dodatkowo sprawdzić stan płynu do spryskiwaczy oraz skontrolować efektywność pracy wycieraczek.

Kierowca powinien mieć dobrą widoczność przede wszystkim przez przednią i tylną szybę (jeśli ją posiada) oraz utrzymywać w czystości reflektory, bowiem one także są niezbędnym elementem prawidłowej widoczności.

Brudne szyby, reflektory czy nieczytelna tablica rejestracyjna mogą skutkować mandatem w wysokości nawet 500 zł.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane