/  / Niebezpieczne mrozy

Niebezpieczne mrozy

Szkoła Jazdy Renault|
null
© Renault
null

Nowy Rok przywitał kierowców śniegiem, bardzo niskimi temperaturami i mrożącym wiatrem. W takich warunkach jazda samochodem bywa bardzo niebezpieczna. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault przypominają jak poradzić sobie na oblodzonych i śliskich drogach oraz na co przede wszystkim zwrócić uwagę zimą.

Sprawdź prognozę
Każdy kierowca przed podróżą powinien sprawdzać prognozę pogody, aby móc odpowiednio przygotować się do drogi. Ta zasada w szczególności powinna mieć zastosowanie zimą, kiedy warunki atmosferyczne są wyjątkowo ciężkie, a nasze umiejętności jako kierowcy są stale testowane. – Jeśli na zewnątrz spodziewamy się dużego wiatru, opadów śniegu i bardzo niskich temperatur, spadających nawet do -15ºC, warto zastanowić się czy jazda w takich warunkach jest konieczna. Jeśli tak, dokładnie zaplanujmy podróż i przeznaczmy na nią znacznie więcej czasu niż zwykle – radzi Zbigniew Weseli, Dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.  

Zwolnij
Droga hamowania na oblodzonej nawierzchni jest znacznie dłuższa niż na suchej. Kiedy przy prędkości 80 km/h droga hamowania na suchym asfalcie wynosi 60 metrów, na mokrym już prawie 90 metrów, czyli o 1/3 więcej. Droga hamowania na lodzie może natomiast wynieść nawet 270 metrów. – Zbyt gwałtowne i nieumiejętne hamowanie może doprowadzić do poślizgu auta, a w konsekwencji do stłuczki czy nawet wypadku. Zachowanie odpowiedniego odstępu od samochodu przed nami to klucz do bezpiecznej jazdy i uniknięcia niepotrzebnych stresujących sytuacji na drodze – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Uważaj na akumulator
Rozładowany akumulator jest jednym z najczęstszych problemów, jakie zimą spotykają kierowców. Jeśli obawiamy się, że nasz akumulator odmówi posłuszeństwa, starajmy się nie eksploatować go zanadto. – Aby uniknąć wyładowania się akumulatora, zwracajmy uwagę, aby nie pozostawiać samochodu z włączonymi światłami, a podczas postoju starajmy się nie utrzymywać włączonego radia – mówią trenerzy. – Przy dużych mrozach w pełni sprawny akumulator, który w temperaturze 25°C ma 100% energii, przy -10°C ma jej już tylko 70%. Dlatego szczególnie teraz, kiedy temperatury są coraz niższe, miejmy na uwadze stan akumulatora – dodają.  

Nie zapomnij skrobaczki
W tak mroźną zimę kierowca powinien być dobrze przygotowany i pamiętać, aby zawsze wozić ze sobą takie przyrządy jak skrobaczka do szyb, preparat do odmrażania czy zmiotka konieczna w razie przysypania naszego samochodu. Warto przeznaczyć nieco więcej czasu przed podróżą, aby dokładnie oczyścić ze śniegu okna, lusterka i dach. Nie zapominajmy także o tym, aby używać zimowego płynu do spryskiwaczy, wytrzymującego nawet największe mrozy.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane