/  / Nie noś czapki zimą

Nie noś czapki zimą

SJR|
null
© Liqui Moly
null

Zimą niskie temperatury zmuszają do noszenia grubej kurtki, ciepłych butów, czapki i rękawiczek. Chociaż chroni to nas przed chłodem, jednak w przypadku kierowców znacząco może wpływać na bezpieczeństwo jazdy.

Właściwy dobór odzieży u kierowcy może decydować o bezpieczeństwie podczas prowadzenia auta. Zimą, kiedy nosimy grube kurtki i wełniane czapki, powinniśmy mieć świadomość, że jeśli ich nie zdejmiemy, znacząco może to utrudnić nam jazdę samochodem. Prowadzenia auta zimą utrudniają przede wszystkim warunki atmosferyczne, jednak nie pogarszajmy sytuacji dobierając niewłaściwą odzież.

"Czapka osunięta na oczy zawęża pole widzenia, a kaptur na głowie utrudnia korzystanie z lusterek i obserwowanie innych uczestników ruchu. Dodatkowo, jeśli na oczy zsunie się nam czapka, a my będziemy próbować ją poprawić puszczając jednocześnie kierownicę, możemy stracić kontrolę nad pojazdem - ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Pamiętajmy, że także kurtka może ograniczać ruchy kierowcy. Gdy temperatury staną się na tyle niskie, że grube kurtki będą niezbędne, zatrzymajmy samochód w bezpiecznym miejscu, gdy tylko się ogrzejemy, i zdejmijmy krępujące ruchy ubranie.

Buty
Zimą nosimy zazwyczaj buty ocieplane, za kostkę, czasem trekkingowe i z grubą podeszwą. Do jazdy samochodem takie obuwie niestety się nie nadaje. Pamiętajmy, żeby wozić ze sobą wygodne buty na zmianę.

"Obuwie do prowadzenia auta nie może ograniczać ruchów w kostce. Gruba czy szeroka podeszwa także nie jest odpowiednia, gdyż ogranicza odczuwanie nacisku przenoszonego na pedały lub może spowodować naciśnięcie dwóch pedałów jednocześnie - wyjaśniają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Zanim wejdziemy do samochodu, pamiętajmy także, aby oczyścić buty ze śniegu i w miarę możliwości osuszyć. Mokre buty mogą np. zsunąć się z pedału hamulca.

Rękawiczki
Niebezpieczne jest prowadzenie samochodu w rękawiczkach wykonanych z włókien nieposiadających odpowiedniej przyczepności – takich jak np. wełna czy bawełna. Należy także unikać rękawiczek z jednym palcem i grubych, które mogą uniemożliwiać prawidłowe trzymanie kierownicy.

"Jeśli z powodu niskiej temperatury musimy ogrzać dłonie, najlepsze do prowadzenia samochodu są skórzane rękawiczki z pięcioma palcami. Najlepiej wozić jedną taką parę w schowku na zmianę - radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane