/  / Nie jedz, nie pij, nie pisz

Nie jedz, nie pij, nie pisz

SJR|
null
© Renault
null

Wielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo niebezpieczne podczas prowadzenia auta jest korzystanie z komórki. Czy zmotoryzowani jednak wiedzą, że niemal równie groźne podczas jazdy jest jedzenie i picie?

Z badań wykonanych na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że aż 64% kierowców rozmawia przez telefon w trakcie prowadzenia auta. Statystycznie ryzyko wypadku w takiej sytuacji wzrasta ponad 4 razy.

"Korzystanie z telefonu w trakcie jazdy jest skrajnie nieodpowiedzialne i ryzykowne. Nasze reakcje są wówczas znacznie opóźnione i narażamy się w dużo większym stopniu na niebezpieczne sytuacje - ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Pisanie lub odbieranie SMS-a oznacza konieczność oderwania wzroku od tego, co dzieje się na drodze. Wówczas potrafimy przejechać nawet kilkadziesiąt metrów bez żadnej kontroli otoczenia. Dodatkowo trzymanie telefonu w jednej ręce oznacza oderwanie jej na pewien czas od kierownicy, a to z kolei może skutkować utratą kontroli nad pojazdem.

Jedzenie i picie
Jedzenie i picie podczas jazdy może nie wydawać się bardzo ryzykowne. Tymczasem takie zachowanie kierowcy może mieć poważne konsekwencje. "Kierowca, zajęty jedzeniem czy piciem, nie jest w stanie kontrolować odpowiednio sytuacji na drodze, ponieważ rozprasza wzrok, uwagę oraz zajmuje ręce. Przez to znacznie wzrasta ryzyko wypadku - mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

"Mając na uwadze jednak bezpieczeństwo własne i innych użytkowników ruchu powinniśmy zadbać o to, żeby zawsze, gdy jesteśmy głodni znaleźć czas na postój - dodają trenerzy. Podczas pokonywania długich odcinków najlepiej postarać się zjeść podczas trasy kilka małych posiłków, co 3 godziny.  

Lekki posiłek na trasie
Warto także pamiętać, aby nie jeść zbyt obfitych posiłków, ponieważ osłabia to refleks i pogarsza koncentrację. Człowiek wówczas staje się senny, traci skupienie i może doprowadzić do kolizji czy nawet wypadku. "Dlatego w czasie postoju jedząc w trakcie podróży najlepiej wybierajmy lekkie i pożywne posiłki - podsumowują specjaliści.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane