/  / Nie daj się zaskoczyć

Nie daj się zaskoczyć

Na podstawie ECK|
null
© Mercedes-Benz
null

Najczęściej zima przychodzi niespodziewanie. Nie dajmy się jednak zaskoczyć i przed wyjazdem w dłuższą trasę upewnijmy się najpierw, jakie przepisy obowiązują w państwie europejskim, po którym będziemy podróżować np. w trakcie Świat lub zimowego urlopu.

Poniżej przepisy dotyczące używania opon zimowych w wybranych krajach europejskich:
AUSTRIA
W Austrii od 1 listopada do 15 kwietnia pojazdy muszą być wyposażone w opony zimowe, jeśli warunki pogodowe tego wymagają. Opony powinny być opatrzone jednym z typowych znaków (M+S, MS lub M&S) i mieć minimalną głębokość bieżnika 4 mm dla opon radialnych oraz 5 mm dla opon diagonalnych. Alternatywnie, pojazdy z oponami letnimi muszą mieć łańcuchy.

Niniejsze wymagania stosuje się do pojazdów zarejestrowanych w Austrii, jak poza jej granicami.

Opony z kolcami mogą być używane tylko od 1 października do 31 maja, regionalne przepisy mogą jednak wydłużać ten okres. Kierowcy pojazdów wyposażonych w takie opony muszą przestrzegać specjalnych ograniczeń prędkości (80 km/h poza terenem zabudowanym, 100 km/h na autostradach), a samochód oznaczyć specjalnym znakiem, dostępnym m.in. na stacjach benzynowych.

Stosowanie łańcuchów zamiast opon zimowych jest dopuszczalne, tylko jeżeli droga jest stale lub prawie zawsze pokryta śniegiem lub lodem. W ekstremalnych warunkach władze wprowadzają obowiązek jazdy w łańcuchach.

Wszystkie koła napędowe lub co najmniej dwa na tej samej osi muszą być wyposażone w łańcuchy. Zalecana maksymalna prędkość wówczas to 40 km/h.

NIEMCY
Niemieckie regulacje były doprecyzowane w listopadzie 2010 roku. Kierowcy muszą dostosować typ opon do warunków atmosferycznych. W przypadku śniegu, gołoledzi lub szronu, opony zimowe (lub-całoroczne opony z oznaczeniem M+S) są obowiązkowe. Opony zimowe lub -całoroczne opony są wymagane na wszystkich czterech kołach.

Opony zimowe muszą mieć co najmniej 1,6 mm głębokości bieżnika.

Niemieckie władze, chcąc uniknąć ryzyka wypadków, które wiąże się z brakiem odpowiedniego wyposażeniem pojazdów podczas zimy, przewidują kary grzywny (od 40 do 120 EUR; np. 120 EUR za spowodowanie wypadku).

Jeżeli kierowca nie używał odpowiednich opon w razie wypadku w okresie zimowym, może napotkać problemy z otrzymaniem odszkodowania od ubezpieczyciela. Opony z kolcami, które mogą spowodować uszkodzenie nawierzchni, są zabronione.

CZECHY
Od 1 listopada do 31 marca pojazdy muszą być wyposażone w opony zimowe, jeżeli drogi są pokryte stałą warstwą śniegu lub lodu albo można założyć na podstawie panujących warunków atmosferycznych, że śnieg i lód pojawi się na drodze podczas jazdy.

Głębokość bieżnika powinna wynosić minimum 4 mm. Opony z kolcami są zabronione.

SŁOWACJA
Opony zimowe są obowiązkowe, jeżeli wymagają tego warunki pogodowe (drogi są pokryte spójną warstwą śniegu, lodu i szronu).

FRANCJA
Opony zimowe nie są obowiązkowe, chyba że na drodze pojawi się znak drogowy. Wielu kierowców wyposaża jednak auta w zimowe opony ze względów bezpieczeństwa.

Kierowcy powinni bezwzględnie założyć zimowe ogumienie w Alpach Francuskich.

WŁOCHY
Opony zimowe nie są na ogół obowiązkowe we Włoszech, chyba że pojawi się szczególny znak drogowy, który określa okres, w którym pojazd musi być wyposażony w opony zimowe lub łańcuchy.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane