/  / Nawet do 1400 kilometrów na jednym baku

Nawet do 1400 kilometrów na jednym baku

VW|(2014-03-12 12:41)
null
© Volkswagen
null

Dotychczas VW Polo BlueMotion (jeden z najoszczędniejszych pięcioosobowych samochodów osobowych) był dostępny wyłącznie z silnikiem wysokoprężnym z turbodoładowaniem. W tym roku auto pojawi się także jako Polo TSI BlueMotion z silnikiem benzynowym z turbodoładowaniem (95 KM).

Wraz z wprowadzeniem modyfikacji w gamie modelowej Volkswagena Polo po raz pierwszy dostępna jest wersja BlueMotion z silnikiem benzynowym (Polo TSI BlueMotion). Jednostkę napędową, którą jest 1-litrowy silnik benzynowy z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem, skonstruowano całkowicie od nowa.

Ten trzycylindrowy silnik rozwija moc maksymalną 95 KM. Polo TSI BlueMotion ze zużyciem paliwa 4,1 l/100 km i emisją CO2 na poziomie 94 g/km (oficjalne dane fabryczne) podnosi pod tym względem poprzeczkę wśród pięcioosobowych aut benzynowych.

Rekordowymi wartościami może pochwalić się także Polo TDI BlueMotion. Jego silnik wysokoprężny z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem, rozwijający moc 75 KM, zużywa zaledwie 3,1 l/100 km (emisja CO2 82 g/km). Jest to zatem najoszczędniejszy pięciomiejscowy samochód osobowy z silnikiem wysokoprężnym na świecie.

W porównaniu z i tak już wysoce efektywnym poprzednikiem, 1,2-litrowym silnikiem trzycylindrowym, nowy silnik w Polo jest o średnio 0,2 l/100 km oszczędniejszy.

Według producenta, teoretyczny zasięg Polo TDI BlueMotion na 45-litrowym zbiorniku i z manualną przekładnią pięciobiegową wynosi nawet do 1 400 kilometrów.

Mniejszy opór aerodynamiczny i opór toczenia
Zmodyfikowany spód nadwozia, dopracowana osłona chłodnicy oraz zmiany pod kątem aerodynamiki wprowadzone do tylnego i przedniego spojlera obniżyły opór powietrza wersji BlueMotion. Opony zoptymalizowane pod kątem oporów toczenia również przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa.

Ekologiczne właściwości Polo TSI BlueMotion oraz TDI BlueMotion podkreśla m.in. przygotowany specjalnie dla tych modeli lakier metaliczny w kolorze niebieskim Clearwater. Również dla obu modeli Polo BlueMotion zastrzeżone są nowe, 15-calowe obręcze ze stopu metali lekkich Buenos Aires.

Charakterystyczna tkanina tapicerki siedzeń, chromowane elementy dekoracyjne i obszyte skórą kierownica i osłona dźwigni zmiany biegów i dźwigni hamulca ręcznego dodatkowo dbają o atmosferę we wnętrzu.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane