/  / Najszybszy samochód świata na Narodowym

Najszybszy samochód świata na Narodowym

Castrol|
null
© Castrol
null

Podczas 18. Pikniku Naukowego w Warszawie będzie można po raz pierwszy w Polsce zobaczyć pojazd Bloodhound SSC, który podejmie próbę pobicia rekordu prędkości na lądzie.

Podczas organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik 18. Pikniku Naukowego w Warszawie będzie można po raz pierwszy w Polsce zobaczyć pojazd Bloodhound SSC, który w 2015 roku podejmie próbę pobicia rekordu prędkości na lądzie. Egzemplarz zostanie sprowadzony specjalnie na tę imprezę przez producenta oleju Castrol, uczestnika projektu.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji pikniku jest czas. A czym innym, jak nie walką z czasem, jest próba pobicia rekordu prędkości na lądzie? Chodzi przecież o to, aby pokonać dystans pomiarowy w jak najkrótszym czasie. W przyszłym roku spróbuje tego dokonać Andy Green za sterami bolidu Bloodhound SSC. Ma on przekroczyć barierę dźwięku i rozwinąć astronomiczną prędkość 800 mil/h (1287 km/h). Na 2016 rok zaplanowana jest kolejna próba, której celem będzie 1000 mil/h (1609 km/h).

Firma Castrol aż 21 razy uczestniczyła w próbie bicia rekordu prędkości na lądzie. W pojeździe Bloodhound SSC będzie wykorzystany olej Castrol EDGE Titanium FST, używany w motorsporcie płyn hamulcowy React SRF i inne płyny, stosowane m.in. przez NASA.

Replikę pojazdu Bloodhound SSC o długości blisko 14 metrów i wysokości 3 metrów będzie można oglądać w strefie motorsportu, a dokładniej w strefie firmy Castrol. Pojazd jest napędzany silnikiem odrzutowym Rolls-Royce EJ200, wspomaganym zespołem rakiet hybrydowych Nammo.

Źródłem napędu pompy utleniacza do paliwa rakietowego jest 750-konny silnik z samochodu wyścigowego. Łączna moc to 135 000 KM, czyli mniej więcej tyle, co w 180 samochodach Formuły 1. Przy pełnej prędkości Bloodhound w czasie 1 sekundy przebywa dystans równy około 4 długości boiska piłkarskiego.

Castrol zaprezentuje także najszybszy samochód na 1/4 mili w Polsce (Corvette VTG) i wyścigowego VW Golfa z Volkswagen Castrol Cup. Podczas pikniku będzie można się spotkać i porozmawiać z kierowcami obydwu samochodów: Grzegorzem Staszewskim i Jerzym Dudkiem.

Piknik Naukowy odbędzie się 31 maja, ale replikę pojazdu Bloodhound SSC można będzie zobaczyć na stadionie już od 28 maja.

Wstęp na Piknik Naukowy jest bezpłatny.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane