/  / Nadal kiepsko z ciśnieniem w oponach

Nadal kiepsko z ciśnieniem w oponach

null
© Michelin
null

Jak wynika z badań, ponad połowa kierowców w Polsce sprawdza ciśnienie w ogumieniu rzadziej niż raz w miesiącu, a 5% – nie sprawdza go w ogóle.

W dniach od 27 do 31 października trwać będzie ogólnopolska akcja Michelin pod hasłem "Ciśnienie pod kontrolą". Na 50 stacjach Statoil będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie w oponach oraz sprawdzić głębokość bieżnika.

Akcja Michelin "Ciśnienie pod kontrolą" trwa od 10 lat i choć jej efektem jest wzrost świadomości znaczenia ciśnienia w oponach wśród polskich kierowców o około 20%, nadal – jak wynika z badań TNS Polska – ponad połowa zmotoryzowanych sprawdza ciśnienie rzadziej niż raz w miesiącu.

"Kiedy rozpoczynaliśmy akcję w 2005 roku, około 13% aut poruszało się z prawidłowym ciśnieniem. Przed rokiem badania przeprowadzone na stacjach dowiodły, że w czasie od kiedy trwa akcja, liczba ta wzrosła do 36%. Ten wynik nas cieszy, ale badanie TNS Polska pokazuje, że akcja jest nadal bardzo potrzebna - podkreśla Iwona Jabłonowska z Michelin. "W tym roku podczas jubileuszowej, 10. edycji chcemy zmierzyć ciśnienie opon w ponad 15 000 samochodów i z niecierpliwością czekamy na wyniki pomiarów".

Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i zwiększa ryzyko eksplozji opony. Problem wynika z nieprawidłowego rozłożenia nacisku osi pojazdu na podłoże oraz zmiany powierzchni styku opony z nawierzchnią.

Ponadto, gdy w oponie jest niewystarczająca ilość powietrza, wówczas rosną również opory toczenia, przez co spalamy więcej paliwa.

Eksperci Michelin podkreślają, że ciśnienie w oponach należy sprawdzać co najmniej raz w miesiącu, ale także przed każdą dalszą podróżą. Kontrola ciśnienia powinna odbywać się "na zimno" – najwcześniej godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości. W przypadku badania opon rozgrzanych do zalecanej wartości trzeba dodać 0,3 bara.

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie Michelin wynika, że ponad połowa kierowców (61%) sprawdza poziom ciśnienia w oponach rzadziej niż raz w miesiącu, a 5% w ogóle go nie sprawdza.

Szczegółowe wyniki badań:
- 15% sprawdza raz na 2 miesiące
- 15% sprawdza raz na 3 miesiące
- 6% sprawdza raz na 4 miesiące
- 2% sprawdza raz na 5 miesięcy
- 16% sprawdza raz na pół roku
- 5% sprawdza raz na rok
- 2% sprawdza rzadziej niż raz na rok
- 5% nie sprawdza ciśnienia wcale
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane