/  / Na stacji zapłacimy mniej

Na stacji zapłacimy mniej

E-petrol.pl|

Średnie ceny na rynku detalicznym od spadku poniżej pięciu złotych za litr dzieli jeszcze spory dystans, ale przecena na stacjach w Polsce jest coraz bardziej zauważalna. W nadchodzących dniach kierowcy mogą spodziewać się jeszcze większych obniżek, dzięki którym podróżowanie na początku listopada będzie najtańsze od kilku lat

Tańsze paliwa na stacjach zawdzięczamy w głównej mierze spadającym cenom ropy. Na rynku naftowym w najbliższym czasie na zmianę trendu nie zanosi się, ale słaba w relacji do dolara złotówka może opóźnić, lub nawet uniemożliwić w tym roku, obniżkę średnich cen na rynku detalicznym poniżej poziomu 5 złotych.

Rafinerie podnoszą ceny
Obserwowany na hurtowym rynku paliw od początku października dynamiczny spadek cen w ostatnich dniach wyhamował. W porównaniu z ubiegłym piątkiem odnotowaliśmy nawet wzrost notowań benzyny i oleju napędowego. W przypadku diesla podwyżka wyniosła 50,20 PLN i metr sześcienny tego paliwa średnio  kosztuje aktualnie w rafineriach 3937,40 PLN. Benzyna kosztuje o 8 złotych więcej. Średnio za metr sześcienny tego paliwa trzeba dzisiaj u krajowych producentów zapłacić 3878,40 PLN.

Benzyna wyraźnie tańsza na stacjach
Na rynku detalicznym solidarnie spadały ceny wszystkich paliw, a na czele stawki była benzyna i 95-oktanowa odmiana tego paliwa potaniała aż o 7 groszy. Litr benzyny bezołowiowej 95 kosztuje średnio 5,20 PLN. O 4 grosze w dół poszła średnia cena oleju napędowego, która wynosi aktualnie  5,11 PLN/l. Za litr autogazu płacimy 2,55 PLN, czyli 3 grosze mniej niż przed tygodniem.

W odniesieniu do 95-oktanowej benzyny warto zaznaczyć, że to największa obniżka tydzień do tygodnia w tym roku. Ale ten rekord może się długo nie utrzymać, bo spadki w najbliższych dniach nie dość, że będą kontynuowane, to mogą jeszcze przyspieszyć. W prognozie dla rynku detalicznego na nadchodzący tydzień ceny benzyny bezołowiowej znajdują się w przedziale 4,99-5,15 PLN, oleju napędowego w przedziale 4,97-5,12 PLN/l. Dla autogazu przewidujemy ceny na poziomie 2,49-2,58 PLN/l.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane