/  / Na stacjach jest już zimowy gaz

Na stacjach jest już zimowy gaz

Gazeo|
null
null

Nadeszła pora na zmianę autogazu. Gaz zimowy ma zwiększoną zawartość propanu, więc niestraszne mu nadchodzące mrozy. Sezonowa zmiana gatunku LPG na stacjach paliw wynika z przepisów prawa, które uwzględniają zmianę temperatury otoczenia i dostosowują LPG do warunków otoczenia.

Zimą (od 1 grudnia do 31 marca) używane jest LPG gatunku B, które zachowuje wymaganą przepisami prężność par o wartości 150 kPa w temperaturze do -5ºC. W związku z tym gaz, który tankujemy zimą zawiera nieco więcej propanu.

Przypomnijmy, dla jakości autogazu najistotniejszy jest skład węglowodorowy, czyli procentowa zawartość poszczególnych węglowodorów w mieszaninie. Gaz, który będzie miał idealny skład latem, zimą wcale już nie musi być taki doskonały. W zimowe poranki ma to niebagatelne znaczenie, bowiem gaz dostaje się do reduktora dzięki ciśnieniu pod jakim LPG jest magazynowane w zbiorniku. Jeśli parametry są dobre, nawet w niskich temperaturach, tzw. prężność par pozwala na przetłoczenie gazu do reduktora i odparowanie go do stanu lotnego.

Zimowe LPG dostępne będzie na stacjach autogazu do 31 marca przyszłego roku.

 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane