/  / Mniej ofiar wypadków w wakacje

Mniej ofiar wypadków w wakacje

null
© Policja
null

Bilans tegorocznych wakacji znowu jest tragiczny. Według niepełnych jeszcze danych, w lipcu i sierpniu na polskich drogach zginęło 485 osób. Mimo to, stan bezpieczeństwa poprawia się z roku na rok - przekonują eksperci Instytutu Transportu Samochodowego.

W lipcu 2015 r. na polskich drogach doszło do 2 997 wypadków, w których poszkodowanych zostało 3 796 osób, a 265 poniosło śmierć. Dla porównania w lipcu 2014 r. było to odpowiednio: 3 353, 4257 i 275 osób. Z kolei w sierpniu tego roku (wstępne dane na dzień 30 sierpnia 2015 r.) odnotowano 2 886 zdarzeń, rannych zostało 3 590 osób, zginęło zaś 220 osób (przed rokiem odpowiednio: 3 250, 4 131 i 293). Jak podkreślają przedstawiciele Instytutu Transportu Samochodowego, z roku na rok stan bezpieczeństwa na polskich drogach jednak się poprawia. Najbardziej wymiernym tego dowodem jest spadek liczby osób zabitych w wypadkach. Na przestrzeni ostatniej dekady wyniósł on ponad 40 procent! - Pomimo tak optymistycznych faktów, na tle Europy to na polskich drogach wciąż ginie dużo więcej osób niż w innych krajach Unii Europejskiej. W ubiegłym roku, co trzecią ofiarą śmiertelną był pieszy, czyli niechroniony uczestnik ruchu drogowego – zastrzega się ITS.

Eksperci Instytutu dodają też, że mimo tragicznego bilansu tegorocznych wakacji, lipiec i sierpień nie są najniebezpieczniejszym okresem roku na polskich drogach. - Należą do nich kolejne, jesienne miesiące. Szybciej zapadający zmrok czy opady atmosferyczne znacznie pogarszają warunki panujące na drodze, ale to także nie może być usprawiedliwieniem. Wciąż najwięcej w tym względzie zależy od odpowiedzialnego zachowania człowieka. Warto o to apelować do każdego uczestnika ruchu drogowego, podkreślają przedstawiciele Instytutu Transportu Samochodowego.

PJ
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane